Birevcikli nedir?

Erkek ve dişi organları aynı kök üzerinde olmakla beraber, ayrı ayrı çiçeklerde bulunan fındık, ceviz, mısır gibi bitkilere verilen addır. Örneğin; fındık ağaçlarının yaprakları oval ya da yürek biçiminde, kenarları dişli, alt yüzleri de tüylüdür. Fındık birevcikli bir bitkidir; yani aynı ağaç hem erkek, hem dişidir.

Meşe, gürgengiller familyasından bir evcikli bir bitki dir. Bir evcikli bitki lerde erkek ve dişi çiçekler ayrıdır ancak aynı gövde üzerinde bulunur. Erkek çiçekler tırtılsı başaklar halinde olup, dişi çiçekler ise sapsızdır. Palamut adı verilen meyvayı dişi çiçek oluşturur. (Palamut dericilik ve boya sanayiinde kullanılır.) Yaprakları düz kenarlıdır. 300 türü bulunmaktadır. Bazı türleri kış mevsiminde yapraklarını döker. Tahtası marangozlukta kullanılır. Meşe, iyi ısı veren bir yakacaktır.

Ayrı eşeyli bitkilerden bazılarında erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde bulunur. Bunlara bir evcikli (monoik) bitki denir. (Çam, mısır, ceviz, fındık, vb). Ayrı eşeyli bitkilerden bazılarında ise erkek çiçek bir bitki üzerinde, dişi çiçek başka bir bitki üzerinde bulunur. Bunlara da iki evcikli (dioik) bitki denir. (Kavak, söğüt, incir, tütün vb).

Sözlükte "birevcikli" ne demek?

1. Mısır, ceviz, fındık gibi erkekorgan ve dişiorganları ayrı çiçeklerde, ancak aynı kök üzerinde bulunan (bitki).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç