Bira nedir?

Arpa ile şerbetçiotundan yapılan hafif alkollü bir içkidir.

Çok eski çağlardan beri bilinir. Biranın Orta Asya Türklerinin darıdan yaptıkları bozadan elde edildiği sanılmaktadır. Boza Mezopotamya ve İran'dan Mısır'a geçtikten sonra bira şeklini almıştır. Oradan da Eski Yunanistan ve Roma'ya geçmiştir.

Biranın içine şerbetçiotunun karıştırılması Avrupa'da 9. yüzyıla rastlar. Bira bugün Almanların milli içkisi sayılır. Bira ancak mayalaşma devam ettiği müddetçe yararlanılabilen bir içkidir. Mayalaşması sona eren bira içilmez. Bira iştah açar, idrar söktürür, harareti keser. Başlıca şu dört maddeden yapılır: Alkol şekline geçebilecek şekerli veya nişastalı maddeler, acılık veren madde (şerbetçiotu), şekerli maddeyi alkol ve karbonik asite çeviren maya ve temiz su arpa eleklerle temizlenir.

60 - 96 saat beton veya demirden büyük kaplarda ıslatılır. Mahzen veya yuvarlak demir kaplar içinde 17°'nin altında çimenlendirilmeye bırakılır. Bu hale gelen arpaya malt denir. Maltlar da temizlendikten sonra dinlendirilmek üzere iki ay silolara kapatılır. Kurutulup, değirmende öğütülür. 75°'ye kadar ısıtılır. Maltta bulunan diyastaz ve anzimler, nişastalı maddeleri maltoz şekeri ve dekstrin halinde ayrılır.

Süzülüp küspesi ayrılır. 10.000 kiloya 18-25 kilo şerbetçiotu çiçeği katılarak iki saat kadar kaynatılır. Sonra süzülerek çiçekler ayrılır, içinden soğuk su geçen boruların üzerinden geçirilerek, sıcaklığı 5°'ye düşürülür. Burada 1,5-2 ay dinlendirilir, mayalandırılır. Bu arada meydana gelen karbon gazı biranın içinde kalır ve köpüğünü temin eder. Son bir defa daha süzüldükten sonra, fıçı veya şişelere doldurulur. Bira şişeleri koyu yeşil veya kahverengi olmalıdır. Yoksa ışık, mayalaşmaya tesir eder.

bira

Biranın birçok çeşitleri vardır: Başlıcaları Siyah bira, aile birası, Porter, Stout birası ve Belçika biralarıdır. Bira yapmak için, arpalar ıslanıp bir hafta bırakılınca filizlenir. Bu sırada amilaz denilen maya da ürer. Filizlerin uzunluğu arpa boyuna yaklaşınca arpalardan koparılıp ayrılır. Arpalar kurutulup un yapılır. Bu una malt denir. Malt, sarı toz veya şerbet halinde skorbut denilen kanama ve zafiyyet hastalığında ve çocuk mamalarında kuvvet verici ve hazm için kullanılır.

İçinde alkol yoktur. Malt, sıcak su ile karıştırılıp bırakılınca, içindeki amilaz, nişastayı mayalayarak parçalar. Maltoz denilen şekere çevirir. Bu şekerli sıvıya şerbetçiotu çiçekleri konulup kaynatılır. Bu ot, biraya koku verir ve berrak yapar. Soğutulup içine bira mayası konur. Bu maya maltoz şekerini mayalayarak parçalar; alkole çevirir.

Bira hasıl olur. Çeşitli biralarda yüzde iki buçuk ile beş arasında alkol bulunur. Fazla içilince sarhoş yapar. Bira mayası, sarı toz veya yoğurt gibi lapadır ve canlıdır. Çıkardığı sıvıda zimaz veya alkolaz denilen bir madde ile invertin denilen madde vardır. İkisi de mayalama yapar. Bira mayası, bira fabrikasında kalan posadaki mayanın üretilmesi ile elde edilmekte, cilt, hazm ve göğüs hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Ekmek hamurunda da vardır. Standart tek bir şişe biranın içinde asgari 20 gr alkol vardır. Bu miktarın 60-70 grama kadar yükseldiği de görülür. İki şişe biranın bir kimseyi rahat sarhoş edebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kansere sebep olduğu bilinen nitroz-aminlerin birada bol miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Ağrı kesici olarak kullanılan "piramidon ilacı" içinde fazla miktarda nitroz-amin bulunduğu anlaşıldığı için, piyasadan kaldırılmışır.

rta miktarda bira içen bir kimse günde yetmiş piramidon hapı almış kadar nitroz-amin almaktadır. Batıdaki ve bizdeki ilmi araştırmaların neticeleri, ne kadar az alınırsa alınsın, beden uzuvlarının alkolün tahribatından kurtulmadığını göstermektedir. Ankara'da Tıp Fakültesinin hazırlattığı raporda "... Alkolizm, insanı bedensel ve ruhsal yönden çökerten ağır bir hastalık olduğu gibi, aileleri yıkan, mutsuzluklara ve büyük iş-güç kaybına yol açan, trafik kazalarının en başta gelen sebepleri arasında bulunan bir toplum ve sağlık meselesidir." denilmektedir.

Alkoliklerin tedavisi ile meşgul olan müessese ve hekimlerin raporlarında da biranın alkolizmin başlangıcı olduğu belirtilerek, gerek alkolizmin yaygınlaşmasında ve gerekse mevcut alkoliklerin tedavisinde çok menfi tesirleri olduğu ifade edilmektedir. Biranın içinde var olduğu bildirilen canlı vitaminler ve diğer besin maddeleri çok daha ucuza, beden ve ruh sağlığı için zararsız bir şekilde diğer meyvelerden, meyve sularından ve sütten temin edilebilir. Böbrekleri çalıştırmak için de kaynatılmış arpa suyu hem daha ucuz, hem de daha sıhhi ve zararsızdır. islam dini saf veya başka maddelerle karışık olarak az veya çok alkol kullanılmasını kesinlikle yasaklamıştır (Bkz. Alkolizm). Bira da bu hükme dahildir.

Sözlükte "bira" ne demek?

1. Arpayla şerbetçiotunu mayalandırarak yapılan bir içki.

Cümle içinde kullanımı

Onu iki bardak bira içmeye razı etmişti.
- R. N. Güntekin

Bira kelimesinin ingilizcesi

[Boura] n. beer, ale, hop, suds (Slang)
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç