Bimer nedir?

Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adı Bimer olan sistem; bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak Başbakanlık tarafından hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır.

Bimer vatandaşın devlet'le iletişim kurmasını sağlayan bir köprü görevi görmektedir. Bimer'e telefon, internet sayfasındaki form veya e-posta ile ulaşabilmek mümkündür. Bimer'in telefon numarası "150" dir. Bimer'e diğer yollardan ulaşmak için dış bağlantılar başlığı altından Bimer'in resmi web sitesini ziyaret ederek diğer iletim adreslerini bulabilirsiniz.

“Alo 150” numarası herhangi bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar. Önündeki bilgisayarda Başbakanlık web sayfası inden telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder. Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’ teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir.

Gönderilen müracaat Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine cevap verilir. “Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise yine valilik halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir.

Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine sistem üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim aracılığıyla cevaplandırılır vatandaşa da cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir.

Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır. Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur. BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yapıldığı için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’ tan koordine ve takip edilebilmektedir.

Bimer hangi amaçlar için kullanılabilmektedir?

1. Bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumlarından ve valiliklerden edinilecek bilgiler Bimer aracılığı ile talep edilebilir.

2. Kamu kurumları ile ilgili dilek, istek ve şikayetler ile genel olarak herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir.

3. Kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst seviyesindeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları kamu görevlileri etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.

Bimer'e başvuru yaptım ya sonrası?

Bimer'e yaptığınız başvuru sonucu başvuru yaparken hangi yolla iletişim kurulmasını istediyseniz o yolla size iletilir. E-devlet hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresindende e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvuru sonucunuzu görebilirsiniz yada Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından yine başvurunuzla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Bimer başvuru sonucu sorgulama sayfasına dış bağlantılar başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Dış Bağlantılar

Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) Resmi web sitesi

Yorumlar

Leman sümeroğlu 28.03.2016
Seçal ticaretten internet üzerinden ayakkabı siparişi verdim. Ayakkabılar orjinal değil ayrıca ayakkabılar çok kötü. Bana ulaştıkları telefon numarasından aradım telefonu açmıyorlar. Dolandırıldım.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç