Billboard nedir?

Billboard; demir ve alüminyumdan imal edilen, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollar ya da kavşaklara konumlandırılan ve yaygın olarak kullanılan açık hava reklam araçlarıdır. Bu tip araçlar açık hava tanıtım sektörünün 1990’lı yılların başında kullanmaya başladığı ilk reklam mecralarından biridir.

Ülkemizde ilk olarak 1985 yılında Ankara’da kullanılmaya başlanmış daha sonra büyük illerimize yayılmıştır. Şimdi Ankara billboard reklam kullanımında İstanbul’dan sonra 2. sıradadır. İlk yıllarda altyapı yetersizliğinden bakımsız, dağınık ve belli bir kaliteden yoksunken yerel yönetimlerin açık hava reklamcılığına el atması ile düzensizlik ve başıboşluk ortadan kaldırılmış, kentlerde bunların sayısı belirlenmiş ve sınırlandırılmıştır.

Günümüzde Türkiye’de açık hava reklamcılığında en çok kullanılan 2. reklam mecrasıdır. Billboard yapımında, genellikle afiş baskıları ofset tekniğiyle ve paftalı basılmaktadır ve görselin vitrine uygulanması “kostik” veya “su bazlı” yapıştırma usulüyle gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda dijital ve serigrafi baskı sektöründeki gelişmeler, sektör için geliştirilen yeni malzeme ve makineler ile bunlar üç boyutlu uygulamalar ile ilgi çekmektedir.

Billboard

Klasik billboard 350×200 cm standart boyutlara sahiptir. Işıklı olanların ebadı ise 320×220 cm’dir. Klasik olanları 6 ya da 10 parçalı, ışıklı stil afişleri ise 4 parçalıdır. Gerçekten çok dikkat çeken bir reklam aracı olma nedeni ile açık hava reklamcılığı önemli ölçüde gelişmiştir. Her türlü haber, reklam ve ilanlar Billboard aracılıgı ile yapılabilir.

Billboard reklamları etkilidir ve göze çarpar. İlgi çekici karelerle hazırlanan Billboard tasarımları hareketli reklamlar sunabilir. Sürekli değişen görüntüler dikkat çeker ve daha fazla akılda kalır. Şehir merkezlerinde, yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, özel komplekslerin  (Alış veriş merkezleri, hastahaneler, spor tesisleri) otoparklarında oldukça yaygın olarak kullanılan, hedef kitleye ulaşmada en etkili reklam mecralarından biridir.

Apr Metal tesislerinde imalatı yapılan billboardlar, en kaliteli malzeme ile üretilir ve titiz bir işçilikle montajı yapılarak teslim edilir. Üretim ve montaj esnasında kullanılacak her türlü iş gücü ve ekipman Apr Metalin kendi bünyesinde mevcut olup işin teslim süresinin çok daha kısa sürmesi sağlamaktadır

Billboard çeşitleri nelerdir?

Işıklı Billboard: Şehir merkezlerinde en çok kullanılan Billboard reklam türüdür. Hava koşulları göz önüne alınarak ölçümler ve hesaplamalar yapılır. Eti-AL 60 (AA 6063) ham maddesinden üretilir, demir profillerden oluşan ayakları galvaniz ile kaplanarak dayanıklılığı arttırılır. Reklam özelliği diğer panolara göre daha fazladır. Işıklandırmalar ile yapılan reklam, görsellik ve ebat bakımından daha fazla öne çıkar.

Luna Billboard: Yol kenarları, duraklar, kaldırım ve park gibi alanlarda kullanılan iki taraflı Billboard panosudur. Çift yüzü Billboard’ın reklam alanını arttırır. Dayanıklı Eti-AL 60 (AA 6063) ham maddesinden üretilir, demir profillerde de yine galvaniz kullanılarak kötü hava koşullarından korunulması sağlanır.

Billboard ne demek?

İngilizce bir kelime olan "Billboard" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "ilan panosu" anlamına gelmektedir.

Billboard kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/Billboard bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç