Bilgi teknolojisi nedir?

Bilgi teknolojisi, bilginin üretilmesi, toplanması, biriktirilmesi, işlenmesi yayılması ve korunmasına yardımcı olan araçlara verilen isimdir.

Bilgi teknolojisi yazılım, donanım, veri, ses iletişimi, ağlar bileşiminin temel adıdır. Bilgi teknolojisi, bu gün bilgisayar alanında bir alt alandır ve bilgi işlem ile ilgili bütün işlemleri içerir.

Bu gün yaşadığımız çağın, bilgi çağı olması ve internet teknolojisinin her eve ve iş hayatına girmesi ile iş yaşamı değişmiş, dünya küreselleşmiştir. Bilgi teknolojisi sayesinde, bilgisayarlardaki sorunlar çözülür. Bilgi işlemek, verileri saklamak, bilgisayar ağları ve iletişim bilgisayarın temel işlevleridir.

Bilgi teknolojisi ile bilgisayarda ve iletişim teknolojisiyle olanaklar sağlar. Örneğin; mesajlaşma; E-mail yoluyla bir yerden bir yere mesaj göndermektir. E-mail kişisel ve iş hayatında iletişimin önemli bir parçasıdır.

Bilgi elde etme; Teknolojik gelişmelerle birlikte verilerin klasik yöntemlerle saklanmasının yerine, bilgisayarlar üzerinde daha hızlı, güvenilir ve kolay erişilebilir şekilde saklanması olanaklıdır.

bilgi teknolojisi

İşlemlerin kontrolü; Bilgisayarlar birçok kurum ve iş yerinin elde yapamayacağı işleri yapması için kullanılır. Bilgi teknolojileri ise; Verimliliği ve etkinliği arttırır. Düzenli yapılan işlemleri otomatikleştirir. Yetenekleri ve bilgiyi arttırır. Bilgiye erişimi sağlar. Bilgiyi yönetmememizi ve bilgiyi yorumlamamızı sağlar. İletişimi arttırır.

Bilgi teknolojileri, bilginin ortaya çıkması, ortaya çıkan tüm bilgilerin toplanması, toplanan bilgilerin biriktirilmesi, biriktirilen bilgilerin gerekli şekilde işlenmesi, elde edilen bilgilerin bütününün kontrolden geçirilmesi, toplanan bilgilerin gerekli yerlere yayılması, yayılan bilginin korunması ve bu işlemleri yaparken kullanılan araçların tamamına bilgi teknolojisi denmektedir.

Bilgi teknolojileri kurumlara ne yarar sağlar?

• Firmaların iç verimlilik oranlarını yükseltir.
• Üretim maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.
• Firmaların bilgiye hızlı ulaşmalarını sağlar.
• Firmaların küresel ölçekli rekabetlere girişmelerine imkan sağlar.
• Üretimde verimliliğin daha da artmasını sağlar.
• Sıfır hatayla üretimin gerçekleşmesini sağlar

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç