Big brother nedir?

Big brother, ‘Var mısın Yok musun’, ‘Wipe Out’, ‘Fear Factor’, ‘Master Chef’ gibi dünyanın en büyük televizyon markalarının yaratıcısı ve yapımcısı olan Endemol Shine’ın, 120 ülkede, 320 sezondan fazla yayınlanmış dev yapımı olan yarışma programıdır.

lk bakışta Biri Bizi Gözetliyor yarışma programına benzeyen bu yarışma programı, içindeki farklı kurallarıyla oldukça sıra dışı bir deneyim imkanı sunuyor. Star TV ekranlarında da Türkiye versiyonu olarak yayınlanmaya başlayan Big Brother, yarışmalarıyla izleyenleri ekran başına kilitlemeyi hedefliyor. 

100 gün boyunca, eve dönüştürülmüş bir stüdyoda birlikte yaşayan, fiziksel güç gerektiren ve yeteneklerini yarıştırdıkarı oyunlardan başarıyla çıkmaya çalışan yarışmacılardan biri 100 günün sonunda büyük ödülün sahibi oluyor. Kuralların her an değiştiği, heyecanın zirvede olduğu program, bir TV şovundan çok bir sosyal hayat fenomeni. 

Dünyada yayınlanan taklitlerinin aksine, ‘Big Brother’da öne çıkan birinci kural, yarışmacıların birbirleriyle pozitif rekabet ve dayanışma içerisinde olmaları.

big brother

Yarışmacılar bunu yaparken de ‘Big Brother’ın, onlara verdiği, akıl sınırlarını zorlayan, aksiyon ve aldatmaca dolu oyunlarına karşı mücadele ediyorlar. Yayınlandığı 120 ülke arasında özellikle İspanya, İngiltere, Avustralya ve Amerika’da defalarca ‘En İyi Reality Şov’ programı seçilen, tam 15 yıldır Amerika’da ‘en çok izlenen program’ olarak birincilik tahtından inmeyen ‘Big Brother’ ilk kez Türkiye’de yayınlanmaya başlamıştır.

Dış dünya ile hiçbir temasın bulunmadığı evde hiç kural yok. 16 kişi, 100 gün boyunca her yeni güne ‘Big Brother’ın o gün kendilerine vereceği görevleri yerine getirmek üzere başlıyor. Big Brother, kimi zaman ev halkından eve elektrik üretmelerini kimi zaman dalgalı denizde suya düşmeden dik durabilmelerini isteyebiliyor.

Big ne demek?

zf. büyük, çok, fazla, övünerek, yüce gönüllükle
s. büyük, kocaman, iri kıyım, iri, çok, iri yarı, önemli, yüce, kapı gibi (Argo)
kaynak: http://www.dictionarist.com/big

brother ne demek?

ünl. vay be, vay canına
i. erkek kardeş, kardeş, birader, arkadaş, dost, tarikat üyesi
kaynak: http://www.dictionarist.com/brother

Bağlı ifadeler

big (woman): s. at gibi

big bang: başlangıç

big belly: i. sis göbek

big bug: önemli kimse, kodaman

big business: büyük iş, büyük çaplı iş

big businessman: büyük isadami

big cheese: kodaman

big deal: büyük marifet, ne farkeder ki, bana ne

big deal!: ünl. büyük marifet!, ne fark eder ki!, bana ne!

Big Dipper: büyükayı [astr.], büyükayı takımyıldızı [astr.], arabacı takımyıldızı [astr.]

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç