Bide nedir?

Klozetin yanına yerleştirilen, oturularak taharetlenmekte kullanılan fıskiyeli tekneye bide denir.

Bide, özellikle Batı Avrupa ülkelerinde banyolarda bulunan ve harici üreme organlarını(lagman) yıkamak amacı ile kullanılır. Görünüş itibarı ile alafranga tuvalete benzer, kullanımı ile önceden tanışmamış pek çok kişi tarafından tuvalet ile karıştırılabilir ancak tuvaletten farklı olarak yalnızca suyun gidebileceği lavaboya benzer bir delik ile sıcak ve soğuk su muslukları vardır.

Bide; daha çok batı ülkelerinde bulunan ve tuvaletten sonra temizlenmek amaçlı kullanılır. Daha çok alafranga tuvalete benzeyen bideyi  tuvalet ile karıştırılabilir ancak tuvaletten farklı olarak yalnızca suyun gidebileceği lavaboya benzer bir delik ile sıcak ve soğuk su muslukları vardır.

Bidet'in veya Bide'nin icadı 17.yy'da Fransa'da gerçekleşiyor. Kullanış amacı, Fransız hayat kadınlarının, girdiği her ilişki sonrasında genital bölgelerini temizlemesi mantığına dayanıyor. O yüzden Fransa'daki en kötü motel odalarında bile bu icada rastlamak mümkünmüş. Günümüzde daha çok İtalyanların vazgeçemediği bir gereç olmuştur.

Döşemeye oturan bide: Bu tür bidelere ayaklı bide de denir. Döşeme üzerine doğrudan monte edilir. Batarya su bağlantıları duvara konulmuş ara musluklarından sağlanır.

Asma bide: Asma bide ayaksızdır. Özel konsolları ile duvara montaj edilir. Batarya ve atık su bağlantısı, duvarla bide arasında kaldığı için estetik bir görünüme sahiptir.

Sözlükte "bide" ne demek?

1. Bedenin belden aşağı bölümlerini yıkamakta kullanılan tuvalet aracı.

Bide kelimesinin ingilizcesi

v. wait
n. bomb
n. bidet, basin-like bath which is used for washing the genital area
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç