Vitaminler

Vitaminler, vücudumuzun çok küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu kompleks organik maddelerdir. günlük ihtiyaç miktarları genellikle miligram (mg) ya da microgram (mc) seviyesindedir. Vitaminlerin büyük bir bölümü vücut tarafından üretilemediğinden besinlerden sağlanmalıdır. Vitaminler olmadan bir insanın sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi imkansızdır, vücuttaki bir çok hayati fonksiyonu ve metabolizmayı destekler.

Vitaminler genel olarak suda eriyen ve yağda eriyen olarak iki grupta incelenirler. Sağlıklı beslenme ile vitamin içeren besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi hayati önem taşımaktadır. Bazı vitaminlerin eksikliği ya da fazlalığı vücutta fonksiyon bozukluklarına, organ hasarlarına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına kadar bir çok probleme sebep olabilir. İnsanların, yaşam tarzlarına bağlı olarak değişen beslenme alışkanlıkları ve içinde bulundukları yaşa göre besinlerden aldıkları ve ihtiyaç duydukları vitamin miktarları da farklılık gösterir. Çeşitli besinleri tüketmek, vücudun gereksinim duyduğu çeşitli vitaminlerden yararlanmak açısından doğru bir yaklaşımdır.

Bazı vitaminlerin biribirlerine olumlu ve olumsuz etkilerinden dolayı, hangi besinlerin birlikte ya da ayrı ayrı tüketildiği konusu da besinlerden azami faydayı sağlamak açısından önemlidir.

Besinlerdeki vitaminler nelerdir?

Ekmek: Karbonhidrat,

Marul: C, B, a vitaminleri içerir,

Maydonoz: C, B, A vitaminleri içerir,

Haşlanmış yumurta: d vitamini içerir,

Peynir: A, B, D, E, K vitamini, protein,

Domates: c vitamini içerir,

Fındık: yağ içerir,

Tereyağ: Kalsiyum, yağ, e vitamini,

Süt: A, B, D, E, K vitamini içerir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç