Benjamin franklin kimdir?

Benjamin franklin; 17 ocak 1706 Boston doğumlu, Amerikalı yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı, diplomat ve siyasetçi kişiliğine sahip bir kişidir.

Bağımsızlık bildirisini hazırlayanlardan birisi olduğu için Abd'nin kurucularından birisi sayılır. Aynı zamanda paratoner'in mucididir. Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için, saat uygulamasını da ilk olarak başlatan kişilerdendir.

Benjamin franklin, keman ve gitar çalabilen bir kişiydi. Kendi icat ettiği Cam Armonica'yı ve birçok onun geliştirilmiş sürümlerini çalardı.

Benjamin franklin, satranca büyük ilgi duyan biriydi. Çok iyi bir satranç oyuncusuydu. Onun satranç oynaması üzerine Amerikan Colombian Dergisi, Franklin'in ABD'de 2. satranç bilen kişi olduğunu yazmıştı. Benjamin franklin'in ABD'de beğenilen bir satranç oyuncusu olduğu 1999 yılında ortaya çıkmıştır.

Benjamin franklin'in yaşamı

17 Ocak 1706'da on yedi çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının onuncu oğlu olarak dünyaya gelmiştir.  Kalabalık ailesinde, anne babasının önceki evliliklerinden olan üvey kardeşleri de vardı. Sabun ve mum imalatçısı olan babası Josiah Franklin’in onbeşinci, annesi Abiah Franklin’inse sekizinci çocuğuydu. On yaşında okulu bıraktı. Okulu bıraktıktan sonra Bıçakçılık yapmak üzere çıraklığa başladı. Bu konuda başarılı olamayacağını anlayıp, 12 yaşında, basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi William Franklin’in yanına çırak olarak girdi.

Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı. 1722’de henüz 16 yaşındayken, orta yaşlı bir kadının kişisel mektuplarından oluşan ilk yazı dizisi "Silence Dogood"u yazdı. Ağabeyiyle çalışması oldukça zorlaşmaya başladığında, şirketiyle olan tüm bağlarını kopardı ve 1723’te Boston’dan ayrılmaya karar verdi. New York’a yerleşmeyi düşünmesine rağmen, kentte yayıncıya ihtiyaç duyulmaması nedeniyle, Philadelphia'ya gitti.

Kente vardığı ilk gün, onu çok etkileyen Deborah Read’le tanıştı ve ona aşık oldu. 1730'da Philadelphia'da bir basımevi ve gazete kurdu. Yine1730 yılında Deborah Read’le evlenmesinin ardından, nükteli sözleri ve bilgece tavsiyelerine yer verdiği ve adını, Franklin’in yakın arkadaşı kaptan John Paul Jones’un vaftiz edildiği savaş gemisi Poor Richard’dan alan, Poor Richard: An Almanack (Fakir Richard: Almanak) gazetesini kurdu.

732­-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Almanac'da Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp; kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

1731’de ilk oğlu William Franklin, 1732’de ise Francis Franklin dünyaya geldi.  Franklin, 1736'da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı.

1743’te kızı Sarah Franklin doğdu ve aynı yıl fırtına hareketlerinin gözlemlenebileceği sonucuna vardığı çalışmalar yaptı.

1744’te tasarımını kendisi yaptığı ve "Pennsylvania Şöminesi" adını verdiği sobayı halka tanıttı. Oldukça ilgi gören bu yeni soba, tasarımı geliştirilerek günümüzde "Franklin’in Sobası" olarak anılan modelin ilk versiyonuydu.

1750’de yayıncılıktan emekli olmasından 2 yıl sonra, Pennsylvania meclisine seçildi ve arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildikten sonra posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Bu dönemde, elektrik mekanizmasıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetmesiyle “Elektriğin Korunumu” ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deney sonunda, şimşeğin elektriksel olduğunu keşfetti., iki yardımcısını elektrik çarpması nedeniyle trajik biçimde kaybettiği bu deneyler sırasında Paratoner'i de keşfetti. Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için, saat uygulamasını başlattı.

1757'de "Kuzey Amerika Sömürgeler İsyanı"nın başlangıcında, sömürgelerde yaşayanların şikayetlerini Londra'ya iletmekle görevlendirilen Franklin, 1765'teyse, koloninin damga resmi kanununa karşı itirazlarını Lord Grenville'le görüştü.

1772'de Massachusetts Valisi Hutchinson'un sömürge halkına karşı hakaretlerle dolu mektuplarını ele geçirerek yayınladı. Sömürge halkı karşısındaki itibarı arttı. Amerikan Kongresi'ne milletvekili seçildi.

1776'da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı. Eylül 1776'da kongre, ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklin'in de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransa'ya gönderdi. Franklin, Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu.

1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltere'ye gitti. İngiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785'te Amerika'ya döndü. 1787'de Philadelphia Anayasa Kurultayının çalışmalarına katıldı. Bir müddet sonra da öldü. Onun renkli yaşamı, bilimsel ve politik başarıları Amerika'nın en etkili Kurucu Babaları olarak, Franklin para ve onur gördü; savaş gemileri; birçok şehir, ilçe, eğitim kurumları, namesakes bir isim ve şirketler ve ölümünden sonra fazla iki yüzyıl, sayısız kültürel referanslara onun adı verildi.

Benjamin franklin'in buluşları

1. Yıldırımsavar (paratoner)

2. Cam Armonica

3. Franklin sobası

4. Bifokal gözlük

Amerikan felsefe derneği

1743 yılında Benjamin franklin tarafından  bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için kurduğu derneğin adıdır.

Benjamin franklin'in ailesi

Franklin'in babası bir iş adamı olan Josiah Franklin'dir. Annesi Abiah Folger ise Püriten bir ailenin çocuğudur.

Eşinin adı Deborah Read'dir. Eşinden 3 çocuğu bulunan Benjamin franklin'in çocuklarının isimleriyse William Franklin, Francis Folger Franklin, Sarah Franklin Bache'dir.

Benjamin franklin'in yürüttüğü görevler

1. 18 Ekim 1785 - 5 Kasım 1788 yılları arası 6. Pennsylvania Yüksek Yürütme Konseyi Başkanlığı,

2. 14 Eylül 1778 - 17 Mayıs 1785 yılları arası Amerika Birleşik Devletleri Fransa Bakanlığı,

3. 28 Eylül 1782 - 3 Nisan 1783 yılları arası Amerika Birleşik Devletleri İsveç Bakanlığı,

4. 26 Temmuz 1775 - 7 Kasım 1776 yılları arası 1. Amerika Birleşik Devletleri Posta Bakanlığı,

5. Mayıs 1764 - Ekim 1764 yılları arası 23. Pennsylvania Meclisi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Benjamin franklin'in özdeyişleri

1. İyi bir savaş veya kötü bir barış hiç olmamıştır.

2. İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın.

3. İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.

4. Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir.

5. Görmek kolay, önceden görmek zordur.

6. Hırs ile mutluluk birbirlerini hiç görmezler.

7. Bu dünyada kesin bir şey var ise o da ölüm ve vergidir.

8. Kim seni kendinden daha fazla kandırdı?

9. İnsanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler.

Benjamin franklin'in ölümü

Benjamin franklin, 17 Nisan 1790 tarihinde Abd'nin Philadelphia eyaletinde 84 yaşında hayatını kaybetmiştir. Cenazesine yaklaşık 20.000 kişi katılmıştır. Onun ölüm nedeni Benjamin Franklin of Dr. John Jones ve hesabından aktardığı kitapta açıklanmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç