Belde nedir?

Belde, Türkiye Cumhuriyetinin idari yapılanmasında yönetsel açıdan köy ile ilçe arasında, bucaktan aşağı ya da eşiti bir konumda yer alan yerel yönetim birimine verilen isimdir.

Belde, Mülki idare bölünüşü içinde görev alan kentsel yerleşmelere il merkezi, ilçe merkezi unvanları verilmektedir. Mülki idare bölünüşü içinde il merkezi, ilçe merkezi görevi alamamış belediye örgütlü yerleşmelere yerel yönetimle ilgili bir yönetsel statü kazandırılarak belde unvanı verilmiştir.

Siyasi partilerin ülke düzeyinde teşkilatlanmaları, seçime katılacakları il ve ilçe merkezlerinde “il teşkilatı”, ”ilçe teşkilatı" şeklinde olurken; il merkezi, ilçe merkezi durumunda olmayan, belediyesi bulunduğu için belediye başkanlığı seçimleri yapılmış olan yerleşmelerde ise “belde teşkilatı”adıyla olmaktadır.

Aslında belde şehir anlamında Arapça bir sözcük olup, genel olarak tüm belediye örgütlü yerleşmeleri (il merkezlerini, ilçe merkezlerini ve belde denilen yerleşmeleri) kapsamaktadır. Gerçek anlamıyla uyuşmasa da yönetsel sistemimiz içinde yerel yönetimle ilgili bir terim olarak yönetsel coğrafyada yer almaktadır.

Beldeler jandarma gücü dışında olmaksızın yargı ve yürütme birimlerinin olmadığı ama sadece belediye teşkilatının olduğu yerleşim birimleridir. Beldelerde ve bucaklarda bir mülki idare amiri bulunmamaktadır. Günümüzde mülki ve mahalli idare açısından bucak merkezi ve kasaba belediyesi olarak ikiye ayrılan beldelerin günümüzdeki toplam sayısı 394'tür.

Sözlükte "belde" ne demek?

1. Şehir.

Belde kelimesinin ingilizcesi

[beldar] v. winnow, separate the grain from the chaff
v. call, ring, make a telephone call; sound a bell, clang
n. waist, loins, middle of the back, loin; grubber; paddle; spade
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç