bear ne demek?

İngilizce bir kelime olan "bear" Türkçe'de;

Fiil olarak kullanıldığında; "taşımak; katlanmak, çekmek, sineye çekmek, üstlenmek, gütmek (kin), hazmetmek, dişini sıkmak; götürmek, getirmek, vermek, dönmek; değmek, sapmak, yönelmek; spekülasyon yapmak, borsa fiyatlarını düşürmek; duymak (sevgi); doğurmak",

İsim olarak kullanıldığında; "ayı; spekülatör, borsada büyük oynayarak fiyatları etkileyen kimse; kaba adam" anlamına gelmektedir.

Bear kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/bear bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bear ne demek? (Ekonomi)

(Bear) döviz ya da menkul kıymet piyasalarında fiyatların düşeceğini bekleyen ve bu düşünceye göre işlem yapan kişi, spekülatör. sözcük anlamı "ayı"dır. Kambiyo ve menkul kıymet piyasalarında bu terim, piyasalarda karamsarlığın egemen olmasını, fiyatların düşmesini ifade eder. Bunlara "bear yasa" adı verilir. Piyasada "bear" durumunda olan kişiler, fiyatların düşeceğini bekledikleri için dövizi ya da menkul değeri gelecekte teslim kaydıyla satarlar (~*~ Gelecekte Teslim Piyasaları) Çünkü, tahminlerine göre, sattıkları şey gelecekte değer kaybedeceği için bunu o günkü düşük fiyattan satın alıp ilgili kişiye devredecekler ve böylece de bir kazanç sağlayacaklardır. Bear spekülatörün henüz sahip olmadığı bir değeri satmasına "açığa satış" olayı denmektedir. Aksine, fiyatların yükseleceğini bekleyerek ona göre pozisyon alan spekülatöre de bull denmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç