BCH kredi nedir?

BCH (Borçlu Cari Hesap) kredi, bankaların müşterilerine vermiş olduğu devre sonlarında faiz tahsilatlarının yapıldığı bir hareketli kredi türüdür. Firmalar bazı teminatlar ile bu kısa vadeli krediyi kullanmayı tercih ederler. Genellikle teminata çek verilerek kullanılan bu kredinin faiz tahsilatları Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayı sonlarında yapılmaktadır. BCH kredileri rotatif çalışan kredilerdir.

BCH kredi özellikleri nelerdir?

Bu kredide vadeyi bekleme zorunluluğu her iki taraf için de yoktur. Teknik olarak banka da erken kapama isteyebilir, şirket de elinde atıl fon olduğunda kapama yoluna gidebilir. Rotatif kredide karşımıza çıkan bir diğer farklılık faiz oranının değişebilirliğidir. Banka piyasa koşullarına göre istediği zaman faiz oranında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Rotatif kredinin faiz tahsilatları uygulamada üç ayda bir, dönem sonlarında yapılmaktadır. 31 Mart, 30 Haziran, 30 Eylül, 31 Aralık rotatif kredilerin faiz ödeme zamanlarıdır.

BCH kredi dezavantajlarıı nelerdir?

Piyasada faiz oranlarının artacağı düşüncesi hakimse rotatif krediden kaçınmak mantıklı olacaktır. Banka yüksek faiz uygulayabilir. Bu durumda faiz düşüşü öngörülüyorsa rotatif kredi, artış eğilimi öngörülüyorsa spot kredi tercih edilebilir

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç