BlackBerry Messenger nedir?

BlackBerry Messenger (BBM); internet bağlantısına sahip olan blackberry, iphone ve android telefonlarda kullanabilen bir tür ücretsiz mesajlaşama programıdır.

BBM daha önceleri isminden de anlaşılacağı üzere sadece Blackberry marka telefona ait özel bir yazılımdı ve Blackberry kullanıcıları kendi aralarında ücretsiz bir şekilde mesajlaşabilmekteydi. Mobil cihazlar, akıllı telefonlar piyasasında BlackBerry satış olranları azaldı ve neredeyse firma satılmaya kadar zarar etmeye başlamıştı.

Blackberry firması bu durumu geciktirebilmek için akıllı bir adım atarak kendisine ait mobil cihazlarda kullandırmakta olduğu BlackBerry Messenger (BBM) uygulamasını ios ve android işletim sistemi kullanan mobil cihazlar için de kullanılabilir hale getirdi. Henüz windowsphone için BBM uygulaması yayınlanmamış olsa da, blackBerry firması tarafından yapılan açıklama da windowsphone kullanıcıları için de BBM uygulamasını yayınlayacaklar.

BBM uygulaması ios ve android telefonlar için kullanılabilir ve marketlerinden indirilebilir hale getirildiği gündne bu yana akıllı telefon ve mobil cihaz kullanıcıları arasında hızla yayılmaya devam ediyor. BBM uygulaması yayınlandıktan çok kısa bir süre içerisinde 25 milyon kullanıcı tarafından indirilerek rakipleri olan whatsapp, viber, chaton, wechat, gibi bir çok uygulamaya göz dağı vermiş oldu. Toplamda 90 milyon kullanıcıya ulaşan BBM hızla yükselişini devam ettirecek gibi görünmektedir.

BBM Pin nedir?

BBM pin numarası; kullanıcıların birbirlerini arkadaş listelerine ekleyebilmesi için gerekli olan bir tür kimlik numarası gibi blackberry messenger tarafından size tanımlanan numaradır. Blackberry Messenger (BBM) üzerinden arkadaşlarınızla konuşmak ve mesajlaşabilmek için mutlaka BBM arkadaş listenizde o kişilerin ekli olması gerekmektedir.

Whatsapp ve bazı uygulamalar direk telefon rehberinizde bulunan kişilerle senkronize olabilirken, BBM sadece pin numarasını eklediğiniz kişileri BBM arkadaş listesine almaktadır. Bu nedenle BBM Pin numarasını bilmediğiniz hiç kimse ile blackberry messenger üzerinden iletişime geçemezsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM) nasıl indirilir?

BBM, kullanmakta olduğunuz akıllı telefonların işletim sistemleri üzerinden android ise google play (playstore), iphone ise apple market gibi telefonunuzdan bu mağazalara giriş yaparak BBM şeklinde uygulama arattığınızda karşınıza gelecek ilk uygulamadır,  windowsphone için henüz windows markette yerini almadı, blackberry telefonlar için ise zaten uygulama direk yüklü bir şekilde gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç