BBG evi nedir?

BBG, Biri Bizi Gözetliyor isimli yarışma programının yarışmacılarının yarıştığı evin adıdır.

Biri bizi gözetliyor her tarafı kameralarla dolu bir evde yaşayan yarışmacıların günlük hayatlarını ekrana taşıyan bir yarışma programıdır.

Yarışmanın amacı yarışmacıların ortak bir yaşam alanında 100 gün boyunca aynı hayatı paylaşmaları ve kişiler arasında gelişen olayların ekrana yansıtılmasıdır.

Yirmi dört saat boyunca kameralar tarafından görüntülenen biri bizi gözetliyor evinde yarışmacılar temel ihtiyaçlarını ticari taksi sürücülüğü yaparak kazandıkları parayla sağlıyorlar.Büyük para ödülü olan biri bizi gözetliyor yarışmsında her hafta sonu yapılan final gecelerinde bir yarışmacı evden ayrılır son haftaya kadar kalmayı başaran yarışmacı büyük ödlülü alır.

Türkiye'ye transfer edilen ilk versiyonu Avusturya kökenli taxi orange'dir. Program Senkron TV tarafından Pelin Akat koordinatörlüğünde ilk kez 10 Şubat 2001'de Show Tv'de yayınlanmıştır. Kısa zamanda milyonlarca kişiyi ekran başına bağlayan bu reality yarışma programının bütün dönemleri hem internet sitesi hem de yarışma için özel olarak açılan televizyon kanalı üzerinden 24 saat canlı olarak yayınlanmıştır.

1. ve 2. dönemler Digiturk üzerinden yayın yapan X TV, 3. 4. ve 5. dönemleri Kanal 6, 6. dönemi ise Showmax üzerinden yayınlanmıştır. Programın sunuculuğunu değişik dönemlerde Tan Sağtürk, Ahu Yağtu, Öykü Serter, Acun Ilıcalı ve Doğa Sülen üstlenmiştir. Yarışmacılar geçimlerini taksi kullanarak kazanmaktadır.

Her hafta Türkiye'nin yedi bölgesinden ve yurtdışından gelen oylarla yapılan puanlama sonucunda haftanın birincisi seçilerek, kurallar çerçevesinde bir yarışmacı elenmiştir. Yarışmaya altı dönemine tam 97 yarışmacı katılmış, bunlardan 5'i çeşitli nedenlerden ötürü diskalifiye edilmiştir.

Her sezondan sonra "Orada Neler Oluyor" adında spin-off yarışmaları düzenlenmiştir. Bu yarışmada ise yarışmacılar 3 hafta boyunca teknede, yaz evinde ya da dağ evinde gözetlenmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç