BBC ne demek?

BBC (British Broadcasting Corporation)1927 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da kurulmuş Britanya'nın resmi devlet kanalıdır. Televizyon kanallarını Birleşik Krallık dışından izlemek mümkün değildir. Bunun nedeni Britanya'daki her televizyon kullanıcısının BBC'ye vergi ödemesidir.BBC radyo yayını, dünya servisi; 32 dilde yaptığı yayınların dünyada toplam 180 milyon dinleyiciye ulaşıyor. BBC'nin İngilizce internet sitesi de dünyada en fazla okunan haber siteleri arasında sayılıyor.

BBC Türkçe, doğal olarak, bir parçası olduğu bu büyük kuruluşun geniş imkanlarından yararlanıyor. Dünyada 50’ye yakın merkezde 250 kadar BBC muhabiri BBC’nin haber toplama ağını oluşturuyor. BBC Dünya Servisi’nin Londra’nın merkezindeki binası Bush House’ta az rastlanan türden bir işbirliği var. İran’daki bir gelişmenin haberini Farsça bölümündeki muhabirlere, Libya’daki bir gelişmenin haberini Arapça servisinde çalışan muhabirlere danışarak hazırlamak mümkün.

BBC her yıl halktan toplanan ruhsat parası ile mali kaynaklarını oluştururken, BBC Dünya Servisi bütçesinin Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile devlet bütçesinden sağlanması, BBC'nin bir parçası olan ve aynı editoryal bağımsızlığa sahip olan Dünya Servisi'nin yayın ilkelerini etkilemiyor. Bütçenin ayrı olması BBC kurulduğu yıllarda Dünya Servisi'nin olmamasından, İkinci Dünya Savaşı öncesi ilk dil servisleri kurulurken BBC'nin dış yayınlar için ayrı mali kaynak talep etmesinden kaynaklanıyor.

Tarih

I. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz radyoculuğunun öncülüğünü daha çok ticari firmalar üstlendi. British Broadcasting Company, Ltd. 1922'de özel bir şirket olarak kuruldu. 1925'te tasfiye edilen şirketin yerini 1927'de bir kamu kuruluşu olarak kurulan British Broadcasting Corporation aldı. BBC, parlamentoya karşı sorumlu olmakla birlikte çalışmalarını bağımsızlıkla sürdürür. Yönetim kurulu Birleşik Krallık hükümdarınca atanır.

bbc

BBC'ye verilen ilk berat, İngiltere'de yayıncılığın bütün alanlarını kapsayan bir tekeli öngörüyordu. 1927-1938 arasında BBC'nin genel yönetmenliğini yapan John Reith (sonradan Lord Reith) kuruluşun ilk yıllarında önemli bir rol oynadı. İmparatorluk çapında kısa dalga yayınları başlattı. 1936'da ilk televizyon yayınlarının geliştirilmesi çalışmalarını yönetti. Reith'in, yayıncılığı kamu hizmeti olarak gören anlayışı İngiltere'de çok benimsendi.

II. Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğrayan televizyon yayınları, 1946'da yeniden başladı. BBC Avrupa'daki ilk düzenli renkli televizyon yayınlarını 1967'de başlattı. 1954'e kadar televizyon alanında tekelini korudu. BBC'nin radyo alanındaki tekeli de 1970'lerin başlarında hükümetin ticari yayınlara izin vermesi ile son buldu.

BBC, gelirini televizyon ve radyo alıcıları için ödenen yıllık ruhsat ücretlerinden sağlar. BBC kuruluş beratı uyarınca reklam yapmaz ya da finansmanı başkalarınca karşılanmış programları yayınlayamaz. Hükümet politikalarına ve günlük sorunlara ilişkin konularda kendi görüşlerini yayınlamaktan kaçınmak ve yansız davranmak zorundadır.

Dış bağlantılar

www.bbc.com

www.bbc.co.uk (Türkçe)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç