Basurotu nedir?

İkiçeneklilerin düğün çiçeğigiller familyasından bir bitkidir. Baharın ilk günlerinde sarı çiçekler açar. Köklerinde basur memelerine İyi gelen bir madde bulunur. Avrupa'nın her tarafında rastlanır. 10-40 cm yüksekliğinde, tüysüz, kökleri yumru şeklinde yaprakları parlak yeşil renkli ve saplı bir bitki. Çiçekler tek başına parlak sarı renkli, 2-4 cm çapındadır. Çanak yapraklar 3, taç yapraklar 6-12 tanedir. Meyveleri gagasızdır ve küre biçiminde gruplar meydana getirmiştir.

Genellikle ilkbahar aylarında çalılıkların arasında yetişen küçük kırlangıç otu yeşilimtırak renginde üç parçalı yaprakları bulunmaktadır. Çiçekleri ise parlak yıldız şeklinde altın sarısı renginde, sabahları açılıp akşamları kapanan çok hoş bir görüntüye sahiptir. Kökleri oldukça küçük ve incedir. Köklerinin arasında basur memelerine benzeyen yumrular vardır. Bu yumrular basur memelerine benzediğinden basur otu adını almıştır.

İçerisinde bol miktarda C vitamini içermektedir. Basur otu adında anlaşılacağı üzere genellikle basur hastalarına etki etmektedir. Basur hastalığı bulunan kişilerin küçük kırlangıç otu diğer adıyla basur otunu kullanarak bitkisel ve doğal yollarla ağrılarını dindirebilir veya tamamen kurtulabilirler. Yapraklarının uçları dişlidir ve meşe yaprağını andırır.

Basur otu bitkisi zehirli olduğundan dolayı kökleri kaynatılarak lapa haline getirildikten sonra merhem olarak hazırlanmaktadır. Halk arasında basur otu merheminin kabızlığa ve yaralara iyi geldiğine inanılır. Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Uygun şartlarda hazırlanan basur otu merhemi, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında 6 aya kadar tazeliğini korur.

Basur otunu yararlı ve şifalı kullanabilmek için bu otun nasıl kullanıldığını iyi bilmek gerekir. Öncelikle basur otunu iyi bir şekilde kullanabilmek için kurutulmuş kökünü alarak bolca kaynatmalıyız. Kaynatılan bu kökü lapa haline gelene kadar karıştırmalıyız. Lapa hale gelen bu otu basur memelerine bir müddet sürerek şifa aranmaktadır. Ayrıca basur otu sadece basur memelerine değil yara ya da çeşitli kesik problemlerini gidermek için de kullanılabilmektedir. Çünkü küçük kırlangıç otunun köklerinin mikrop öldürücü ve kırıcı özelliği bulunmaktadır.

basurotu

Kullanıldığı yerler

Bitki, yakıcı ve uçucu yağ taşımaktadır. Ortaçağdan beri basura karşı kullanılmaktadır. Dahilen ve haricen kullanılabilir. Haricen kavak merhemi ile birlikte verilmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç