Basil nedir?

Bakterilerin çomak biçiminde, ince, uzun olanlarına verilen addır. Çok küçük ve tek hücreli oldukları için ancak çok kuvvetli mikroskoplarla görülebilirler. Büyüklükleri 0.4-30 mikron ara­sında değişir. Bakterisinin cinsine göre ya tek tek dağılmışlardır ya da birbirle­riyle teması kaybetmeyerek zincir biçi­mini oluştururlar. Basillerin hepsi hastalık yapmaz bir bölümü yararlı ürünler oluştururlar. Hastalık yapan basillere şarbon has­talığı etmeni bacillus anthracis, beyin ze­hirlenmesi yapan bacillus cereus örnek verilebilir.

Basilli dizanterinin başlangıç noktası Shigella adı verilen mikroorganizmalardır. Bu bakterilerin birçok türü ve benzer mikroplar hastalığa neden olabilir.ağız yolu ile vücuda girerler ve ilk etapta buraya yerleşirler,kalın bağırsak mukozasında yer edinir ve burada çoğalmaya başlarlar.Üreme işlemi hızlı gerçekleşir ve yoğun bir şekilde alyuvar üretimine sebebiyet verirler,derin yaralar oluşturarak vücuda saplanırlar.

Hastalık bulaştıran mikroorganizmalar yalnız hasta ya da taşıyıcı insanlarda bulunur. İyileşme döneminde olan hastalar taşıyıcı görevindedir ve bu aşamada hastadan uzak durulmalı ve yakın temas içerisine girilmemelidir,bunun yanı sıra sağ­lıklı insanlar da ilginçtir bu hastalığın taşıyıcısı olabi­lirler. Hastalık kesin olarak dışkı,pislik ve ağız yolu ile bulaşmaktadır.Kirli eller ve temizlenmemiş gıdalar hastalığın en büyük yardımcısıdır.Tuvalet sonrası yıkanmayan eller direkt olarak ağza götürülmemelidir.Hasta bünyenin dışkısına konan ve oradan beslenen uçan canlılar da bu hastalığın ve mikrobun taşınmasında en büyük rolü üstlenmektedir.

Koli basili nedir?

E.coli veya Escherichia coli olarak bilinen koli basili, memelilerin kalinbagirsaklarinda yasayan genellikle yararli bir bakteri türüdür. Ancak normal sartlar altinda insana zarar vermeyen bu bakterinin EHEC (Enterohemorajik E.coli) grubuna ait E.coli 0157:H7 türü hayati tehlikeye neden olabilir.

basil

Sözlükte "basil" ne demek?

1. Bakterilerin çomak biçiminde ince uzun olan türü.

Basil kelimesinin ingilizcesi

n. type of aromatic herb used in cooking
n. bacillus
v. print
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç