Barter nedir?

Barter kelime olarak takas anlamına gelmektedir. İhtiyaç duyulan mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınmasına Barter denir.

İlk uygulamaları takas yöntemi olan Barter Sistemi, organizatör bir şirket aracılığı ile çoklu takas yöntemini geliştirmiştir. Barter Şirketi, firmaları Barter sistemini kullanmaya davet ederken satış teklifi ve alım talebi bilgilerini alarak karşılaştırmalar yapar. Barter Sisteminin en önemli araçları satış teklifi ve alım talebi bilgileridir.

Bu bilgiler ile Barter Ortak Pazarı’ndan bahsetmek mümkün olabilir. Barter Ortak Pazarı bir aidiyet duygusu ile hareket edebilen firmaları bir araya getiren Barter Şirketi tarafından oluşturulur. Türk Barter Ortak Pazarı geniş açılımlı ve dünyada en kapsamlı sektör dağılımına sahip bir pazardır.

Barter Sistemi, üye firmaların arzlarının satışı ve taleplerinin karşılanması esasında çalışır ve talepler için ilgili firmaları Barter Pazarı'nda birlikte çalışmaya davet ederek büyür. Satış yaparak alacaklanan firma ihtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı'nda bulunan üye firmaların satışa sundukları mal veya hizmetlerden karşılar. Her firma ihtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı'nda bulunan üye firmaların satışa sundukları mallardan ve hizmetlerden karşılar. Kısaca barter anlaşmaları iki ürün veya hizmet arasındaki değişimi ifade eder.

Uluslararası Barter (Klirink) nedir?

İki ülke arasında yapılan alış-veriş bedellerinin karşılıklı olarak malla ödenmesidir. Klirink işlemi, ilgili devletler arasında imzalanan Klirink sözleşmesi ile gerçekleştirilir.

Barter sisteminin firmalara yararları nelerdir?

1- Satışları ve karı artırır.

2- Ücretsiz ve etkin reklam sağlar.

3- Ekonomik krizlere çözüm sunar.

4- Riskleri yok eder.

5- Nakit tasarrufu sağlar.

6- Dev bir pazar imkanı sunar.

7- Üyeleri rekabetin zararlı etkilerinden koruyan bir sistemdir.

8- tahsilat riski %0 olan bir sistemdir.

9- % 100 hızlı tahsilat garantisi sağlar.

10- Atıl kapasiteniz değerlendirilir.

Barter ile Uluslararası Barter (Klirink) arasındaki fark nedir?

Barterde sistem düzenleyicisinin özel sektöre ait bir şirket, Uluslararası Barterde ise devlet olmasıdır. Klirink sisteminde Merkez Bankası veya muhabir banka devrededir. Klirink sözleşmesi imzalanan ülkelerdeki üretici, alıcısını bulup ihracatı gerçekleştirir. gümrük Çıkış Beyannamesi (GÇB) denilen belgeyi bankaya gösterip ihraç ettiği mal bedelini alır.

Merkez Bankası, ödediği mal bedelini ilgili firmanın hesabına borç kaydeder. O ülkeden ülkemize sevk edilen mallar da hesaba alacak olarak geçer. Borç - alacak farkı, sözleşmede belirtilen dönemin sonunda nakit olarak ödenir veya bir sonraki devreye intikal ettirilir.

Barter Çeki nedir?

İki üye firma arasında gerçekleşen alım satım işlemlerinde bir ödeme ve tahsilat aracı olarak kullanılan, üzerinde yapılan işlemin Amerikan Doları cinsinden tutarının yazılı olduğu, mal veya hizmeti alan tarafından imzalanıp kaşelenen, World Barter Sistemi' nin bir evrakıdır.

Barter sistemi nasıl çalışır?

Sistem Barter ın ortak havuzuna Üye olan firmaların arzları ve talepleri ile ilgili detay bilgiler internet ortamına online olarak girilir. Tüm üyeler kendi arz ve taleplerini internet üzerinden yönetebilme yetkisine sahiptir. Tüm firmalar Barter havuzunda bulunan bütün arz ve talepleri online olarak takip edebilir ve ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetler ile ilgili sistem üzerinden tekliflerde bulunabilirler.

Barter sistemine nasıl üye olunur?

Barter sistemine üye olma süreci şirketin barter şirketine şahsen başvurusu ile başlıyor.

Barter sistemine başvuruda istenen belgeler nelerdir?

1. Ticaret odası faaliyet belgesi

2. Barter üyelik sözleşmesi (2 nüsha)

3. Firma bilgi formu

4. Vergi levhası fotokopisi

5. Arz ve talep bilgi formları

6. İmza sirküleri

7. Şirketin tanıtım broşürleri

8. şirket kuruluş gazetesi

Barter kredisi nedir?

Barter kredisi, firmalara verilen bir mal ve hizmet kredisidir. Firmalar ihtiyaçları olan mal veya hizmeti barter sisteminde satın alırlar ve bedelini ürünleri ile veya on iki ay sonunda nakit olarak öderler.

Barter ile takas'ın farkı nedir?

Takasla, şartlı ürün satışı yapmak istediğinizi belirtmiş olursunuz. Ürününüzü satın almak isteyen alıcı, ihtiyacınız olan ürüne sahip olması gerekmektedir.

Barter sistemine her şirket üye olabilir mi?

Temelde pazar ve sektör kısıtlaması olmaksızın her firma barter sistemine üye olma hakkına sahiptir. Ancak sadece Barter Şirketinin müracaatını onayladığı firmalar üye olabilmektedir.

Sözlükte Barter ne anlama gelmektedir.?

Değiş tokuş etmek, takas etmek, mübadele etmek, trampa etmek i. takas, trampa, değiş tokuş, mübadele.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç