Bar nedir?

Doğu Anadolu'ya mahsus, el ele tutuşmak suretiyle, davul-zurna eşliğinde topluca oynanan bir halk dansıdır. Genellikle açık havada, davul zurna eşliğinde oynanır. Bazı yörelerde davul zurna yerine dümbelek, ney (mey), kaval, tulum; Kars ve Artvin dolaylarında akordiyon ya da armonika da oyuna eşlik eder. Günümüze kadar yüze yakın türü saptanmıştır; çoğunun türküsü de vardır. Bazı yerel değişiklikleri olmakla birlikte üç ana bölümden oluşur: Yiğitçe, taklitçi ve şen. Oyuncular ya ellerinin parmaklarını birbirine geçirip ya da birbirlerinin omuz başlarından tutarak dizilirler.

Oyunu, dizinin başındaki oyuncu düzenleyip yönetir. Bu oyuncuya barçeken ya da barbaşı, ondan sonrakine koltuk ya da koltukaltı, sonuncuya poççük, ötekilerine sıra oyuncu adı verilir. Erzurum ve yöresinde yalnız erkekler, düğün ve benzeri eğlencelerde yalnız kadınlar oynar. Artvin ve Kars’ta kadın-erkek birlikte de oynanır (alaca bar). En ünlü barlar şunlardır: Deloy, atabarı, hoşbilezik, tamzara, başbar; kavak, köççeri, hançer barı, çift bar, temurağa, aşağıdan gelirem, çift beyaz güvercin, köroğlu barı, turna barı, veysel barı. Bunlardan köroğlu ve turna, sıraya dizilmeden birkaç kişice oynanır. Her türlü bar oynanırken yerel giysilerin giyilmesi gelenektir.

Bar (basınç brimi)

Atmosfer basıncını ölçmede kullanılan basınç birimi. Sembolü Bardır. C.G.S birim sisteminde basınç birimi Bari (dyn/cm2)dir. 106 Bari= 1 Bar’dır. 1 Bar= 105 Pascal’dır (Bkz. Basınç).Boyları 18 m'yi bulabilir. Gövde çevresi 30 m'yi, çapı 9 m'yi bulur. Bu yumuşak ve süngerimsi dev gövde, bir su deposu görevi yapar ve oran olarak yapraklar ile dallara göre çok büyük olduğu izlemini verir. Ağaç, dalların uçlarını aşağıya doğru sarkmasıyla bir kubbe biçimini alır.

Sözlükte "bar" ne demek?

1. Anadolu'nun doğu ve kuzey bölgelerinde en çok erzurum yöresinde el ele tutuşarak oynanan bir oyun; sayrılık sırasında dil üzerinde görülen beyaz renkli tabaka, pas.
2. Kaplarda su nedeniyle oluşan tortu; danslı, içkili eğlence yeri.
3. Yağmurdan sonra toprağın yüzünde görülen beyaz tabaka; ayaküstü içki içilen meyhane.

bar

Cümle içinde kullanımı

Hançer barı. Ata barı.

Bar kelimesinin ingilizcesi

n. rod; latch, bolt; partition; barrier; pub, tavern; counter; restriction; examination to enter the organization which authorizes lawyers and oversees the law profession; lawyers collectively
v. lock, barricade
prep. with the exception of

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç