Baobap nedir?

Ayrı taç yaprakiı, iki çenekli bitkilerden, ebegümecigillerden yeryüzünün en geniş gövdeli ağacıdır. Daha çok Afrika, Madagaskar ve Avustralya'da yetişir. On kadar türü vardır. Bazılarının çevresi 50 metreye yakındır. Çok uzun ömürlü olur. Taze yapraklarını yerliler sebze olarak yerler. Kabuklarının liflerinden dayanıklı halatlar yapılır.

Maymunekmeği de denir. Daha çok Afrika, Madagaskar ve Avustralya’da yetişir, on kadar türü vardır. Afrika’da çok rastlanan bir türünün, boyu 10-20 metre olduğu halde, gövdesinin çevresi 50 m. ye yakındır. Baobablar ayrı taçyapraklı ikiçenekli bitkilerden, ebegimecigillerdendir. Yaprakları çok uzun saplıdır. Çiçek saplarının uzunluğu da bir metreye yaklaşır. 15 santimetre uzunluğundaki beyaz çiçekleri daha çok gülhatmiye benzer, Meyveleri 30 cm. kadar uzunluktadır, içinde unlu gibi etli bir kısım vardır. (Bundan dolayı maymunekmeği denilmiştir.) Bunun içinde de fındık iriliğinde tohumlar bulunur.

Baobab çok uzun ömürlü bir ağaçtır. Yılın büyük bir kısmını yapraklarını dökmüş olarak geçirir. Gövdesinin içerisi oyuk olduğundan bazı yerli halk bu gövdelerin içinde oturur. Taze yapraklarını yerliler sebze olarak da yerler. Bu ağacın 10 santim kalınlığındaki kabuğu önceleri kinin yerini tutan bir ilaç olarak kullanılırdı. Bugün kabuklarının liflerinden çok dayanıklı halatlar yapılır, Hindistan’da da fil heybeleri yapımında faydalanılır. Ayrıca kağıt da yapılır. Çok hafif olan kerestesi de çeşitli işlerde kullanılır.

Sözlükte "baobap" ne demek?

1. Ebegümecigillerden, sıcak ülkelerde yetişen, çok yüksek olmamakla birlikte, gövdesinin çevresi 20 metreyi aşabilen bir ağaç (adansonia digitata).

Cümle içinde kullanımı

Baobap ağaçları görmüş bir seyyah için çam ormanı o kadar az çekicidir ki..- R. H. Karay

baobap

Baobap kelimesinin ingilizcesi

n. monkey bread


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç