Banyan nedir?

Taçyaprağı olmayan ikiçeneklilerin dutgiller familyasından bir ağaçtır. Orta Afrika ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde yetişir. Ana gövdenin dallarından birçoğu yere İnip, toprağa girer ve yeni kök salar. Birkaç yüzyıl yaşadıkları görülmüştür. Ana gövde kurusa da, ağaç, öteki gövdeleri sayesinde ayakta kalabilir. Kiraza benzeyen kırmızı yemişleri vardır. Hintliler tarafından kalıtsal sayılır. Kerestesi değersizdir.

Ağacın dalları yere sarkar, toprağı deler ve yeni bir gövdeyle çıkar. Böylece bir tek ağacın onlarca gövdesi olabiliyor ve tek bir ağaç küçük bir koruluk kadar alan kaplayabiliyor. Banyan ağacı yakınındaki ağaçları ve binaları (Angkor Wat Tapınağı gibi) boğarak yok edebilir. Budha “ben banyan ağacıyım” dediği için Hindularca kutsal kabul edilir. Ölümsüzlüğü simgeler ve Yaşam Ağacı olarak da bilinir.

Başka bir kaynak ise şöyle diyor: Banyan, dalları geniş bir araziye yeni bir ağaç gibi yayılan Hint incir ağacı, Ficus bengalensisdir. Kökleri daha sonra yeni gövdeler ve dallar oluşturur. Bu özelliği ve uzun ömürlülüğünden dolayı ağaç ölümsüz kabul edilir ve Hindistan mitleri ve efsanelerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün bile Banyan Ağacı köy hayatında önemli bir yere sahiptir ve gölgesinde köy toplantıları yapılır.

Dünyanın en geniş ağacı da bir banyan apacıdır. Kalküta’da yer almaktadır. 250 yaşındadır. Tek başına bir ormana benzemektedir. Bu ağacın kökleri ile dağıldığı alan 14.500 metrekaredir. En yüksek dalı 25 metredir ve açıkta durup zemine değen 3300 kökü vardır. Bu kökler su olarak havadaki nemden yararlanır. Büyük İskender döneminde altında 7000 kişinin barındığı bir banyan ağacı olduğundan bahsedilmektedir.

banyan

banyan ne demek?

İngilizce bir kelime olan "banyan" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "banyan ağacı, hint inciri, hint tüccarı" anlamına gelmektedir.

Banyan kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/banyan bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç