Bankiz nedir?

Arktika ve Antarktika bölgesinde denizleri kaplayan buzların çözülmesiyle meydana gelen buz parçasıdır. Bankizlerin deniz dışında görülen kısımları, denizin altında kalan kısımlarının dörtte biri kadardır. Antarktika bankizleri çok daha büyük olur. Devamlı bankizlerin sınırı Kuzey Yarımküresinde 70°, Güney Yarımküresinde 60° paralelde başlar.

Fransızca Banquise kelimesinin imlamızla yazılarak dilimize girmiş şekli. Bankiz, denizin yüzünü kaplamış bulunan buz örtüsüdür. Dilimiz de bunun karşılığı olarak buzla alınabilir.

Nasıl ki, üstü tuzla örtülmüş bulunan ve tuz elde edilen yere de tuzla denir. Arktika ve Antarktika bölgesinde denizleri kaplayan buzların çözülmesiyle meydana gelen buz parçalarına “bankiz” denir.

Bu çevredeki denizlerin her yıl 1-2 metrelik bir kısmı donar. Buna karşılık yaz aylarında meydana gelen erimeler bir denge meydana getirir, buz tabakasının kalınlaşmasını önler; öyle ki buzların kalınlığı 30 metreyi asla geçmez. Bankizlerin deniz dışında görülen kısımları denizin altında kalan kısımlarının dörtte biri kadardır. Ancak, buzların çözülme mevsiminde bankizler çok daha ilerilere kadar giderler.

bankiz

Kutup iklimi: Karlar ve buzullarla kaplı kutup bölgelerinde görülür. Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C’nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40°C ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Yağışlar son derece az ve kar şeklindedir. Ortalama yağış 200 mm. civarındadır. Bu iklim tipinde bitki örtüsü yoktur.

Kutup iklimi, Kuzey Kutbu çevresinde Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir. Kutup bölgelerinde deniz yüzeyinin donmasıyla  oluşan geniş buz örtülerine bankiz denir. Ortalama kalınlıkları 2 m kadardır. Karalarda oluşan  ve koparak denize düşen buz dağlarına ise aysbergadı verilmektedir.

Sözlükte "bankiz" ne demek?

1. Deniz buzulu, buzla.

Bankiz kelimesinin ingilizcesi

floe
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç