Balgam nedir?

Balgam; solunum yollarında iltihap ya da tahriş sebebiyle meydana gelen, öksürerek çıkarılan sümüksü salgdır.

Solunum organları (akciğer, bronşlar) hastalıklarında balgam önemlidir. Muayenesi ile hastalığın tabiatı ve yeri hakkında kesin bilgiler elde edilir. Balgamın miktarı, hastalık cinsine göre değişir. Bazı hastalıklarda şiddetli öksürüğe karşılık az balgam gelir (tüberküloz başlangıcı, kuru bronşit), bazı hastalıklarda ise pek çoktur (kavernli tüberküloz, bronşektazide).

Rengi ve kokusu da hastalığın cinsi ve seyri ile değişir. Renksiz, saydam, kirli yeşilimtrak, sapsarı, yeşil, sarı olabilir. Akciğerdeki hastalıkların vücuttan çıkan bu salgı rengine göre teşhis konulabilir. Bu yüzden balgamı tek başına bir hastalık olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Solunum yollarının rahatlaması için bir miktar vücut dan atılması normaldir.

Bunun aksine bu salgı rahatsız edecek biçimde sürekli ve çok vücut dan çıkıyorsa ve değişik renklerde geliyorsa bir hastalığın habercisi olabilir. Vücudun çıkardığı bu salgılar renk çeşidine göre hastalıklar gösterebilir.

Balgam çeşitleri

Yeşil renkli: Solunum sisteminde bakteriler nedeni ile oluşan iltihaplanmalar sonucu bu renkteki salgıyı görebiliriz. Kronik bronşit, zatürre, akciğer apsesi gibi hastalıkların da habercisi olabilir.

Solunum yollarının bakteriler nedeni ile oluşan iltihaplanmalar sonucu bu renkteki salgıyı görebiliriz. Kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi hastalıklar bu renk gelen balgamlarda da rastla

Kahverengi renkli: Mantarların sebep olduğu iltihaplarda veya karaciğerdeki amip apsesinin akciğere açıldığı durumlarda görülebilir. Bu sebepten dolayı salgıda ki renk değişerek kahverengi şeklinde gelebilir.

Yeşilimsi-Sarı renkli: Bu renkteki salgı safra yollarının akciğerlere açıldığı durumları düşündürmelidir. Buna safra ile karışık balgam anlamında bilifitizis  ismi de verilir.Su gibi Balgam: Akciğer ödemi ve bronkoalveoler karsinomu olan hastalarda, enfeksiyonla ilgisi olmayan, su niteliğinde bazen köpüklü de olabilen balgam vardır. Bu tip balgamlar çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılır.

Sümüksü balgam: Sümüksü balgam yapışkan ve cam gibi saydamdır. Yapışkan balgam ayrıca, tükürük şekline dibine yapışmaktadır.

İrinli balgam: İrinli balgam, sadece irinden ibaret olan, köpüksüz ve solunum yollarının irinli bir hastalığında görülen balgam çeşididir.S

ümüklü, irinli balgam: Sümüklü ve irinli balgam, balgam çeşitleri içerisinde en fazla görülen balgamdır ve daha çok bronşit hastaları ile tüberküloz hastalarında görülen balgam çeşididir.

Seroz balgam: Akciğer ödemi olan hastalarda görülen seroz balgam, sulu ve köpüklü olan hafif kırmızı renkteki balgam çeşididir.

Kanlı balgam: Kanlı balgam, içerisinde fazla kan olan bir balgam çeşidi olup, solunum yollarındaki damarların farklı aşınmaları ile kanın balgamla karışması sonucunda meydana gelen bir balgam çeşididir.

Fibrinli balgam: Fibrinli balgam da sümüksü balgam gibi yapışkan ve cam gibi saydam olup, genel olarak pnömonide görülen bir balgam çeşididir.

Sözlükte "balgam" ne demek?

1. Solunum organlarının salgıladığı, ağızdan dışarı atılan sümüksü madde.

Cümle içinde kullanımı

Balgam çıkarmak. Balgam sökmek.

Balgam kelimesinin ingilizcesi

adj. pituitary, of or pertaining to the pituitary gland
n. mucus, phlegm, expectoration, sputum
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç