Balen nedir?

Balen; yelken, sutyen gibi malzemeleri biçimlendirmek için kullanılan sert ve esnek malzemedir.

Sütyenin alt kısmında saklanmış bulunan demir veya plastik çubuklara denirBalenli sütyenler göğüslerin daha dik bir şekil almasını ve göğüslerin sarkmasını engeller. Balenli sütyenler de balen dediğimiz demir veya plastik çubuk kumaşı yırtıp dışarıya çıkarsa o sütyeni asla kullanılmamalı çünkü farkında olmadan üstünüzdeki kıyafeti yırtabilir ve daha önemlisi göğüslerinize zarar verir ve canınız yanar.

Balenli sütyenleri yıkarken yıkama topu ile yıkayınız böyle daha sağlıklı olur hem sütyeniniz eskiyip deforme olmaz hem de balenlerin demirden çıkma gibi bir şansı  kalmaz  ve böylece sütyeni kullanma ömrünüz uzar eğer sütyeni yıkama topsuz makineye atarsanız balen sütyen den çıkabilir ve makinenizi de bozabilir.

Balenli sütyen özellikleri

Balenli sütyen göğüslerin daha dik bir şekil almasını sağlar ve göğüslerin sarkmasını engeller ve böylece likle hem daha güzel bir göğüs şekli olur hem de uzun süre bu sütyeni kullandıktan sonra göğüs yapınız bu sütyen şeklini alır ve yaşlandığınızda göğüsleriniz ilk günkü gibi gözükür. Bazı bayanlar balenli sütyenin alltan destekli olma özelliğini çok seviyor ve çok alışıyor bu sütyeni kullandıktan sonra başka bir sütyen kullanamıyor başka bir sütyen kullanmaya kalksa kendini rahatsız hissediyor ve kullanamıyor.

Özellikle spor yapan kadınların ve hamilelikteki ilk üç ay kullanılmaması gerekmektedir. Demir balen plastik balene göre daha dayanıklıdır ve daha uzu süre kullanım sunar plastik balenin kırılma sansı olduğu için bence daha kullanışsızdır. Balenli sütyeni gece yatarken çıkarmalısınız eğer çıkarmassanız hem balenler yerlerinden çıkıp size zarar verebilir ve balen göğüs kafesinize gereğinden fazla baskı yapar ve böylece kalp krizi geçire bilirsiniz balenli sütyen kullanırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç