Balalayka nedir?

Gövdesi üç köşe, üç telli bir müzik aletidir. Mızrapla çalınır. «Domra» adı verilen bir tambur'dan geldiği sanılır. Rus köylülerinin dans havalarına eşlik etmesiyle milli bir değer kazanmış, göçmen Beyaz Ruslar tarafından bütün Avrupa'ya yayılmıştır. alalayka, lavta ailesinden Rus telli çalgı­sıdır. Rusya ve Orta Asya’da çalınan yuvarlak gövdeli, uzun saplı, üç telli dombra ya da domra’dan 18. yüzyılda geliştirilmiştir. Balalayka, pikkolodan kontrbasa kadar altı boyda yapılır. Sırtı düzdür, üçgen biçimli göğsü, sapa doğru incelir. Saptaki perde­lerin yerleri değiştirilebilir.

Gövdenin göğüs bölümünün dar ucunda küçük bir yuvarlak ses deliği yer alır. Genellikle kirişten yapılan üç teli vardır; bunlar uçtan germelidir ve kemandakine benzer bir eşik üstünden geçer. Kiriş teller parmakla çekilerek, madenden yapılmış teller ise deri mızrapla çalınır. Balalayka aslında bir halk müziği çalgısı olmakla birlikte, 20. yüzyılda büyük bala­layka orkestralannda da kullanılmıştır. Çal­gının en çok kullanılan boyu (soprano), genellikle orta do’nun üst oktavında mi-mi- la olarak akort edilir.

Karadeniz’in kemençesi, Anadolu’nun sazından bildiğimiz görüntüler balalayka içinde aynıdır. Balalayka eşliğinde bayram günlerinde şarkılar söylenir, dans edilirmiş. Balalaykanın genel görüntüsü aslında pek değişmemiştir: Uzun sapı olan üçgen gövdeli bir çalgıdır. Toplam üç teli vardır. Yinede birebir aynı şekil ve konstrüksiyon ile bugüne ulaşmıştır demekte zor; elbet bazı değişikliklere uğrayarak yeni modellemeleri çıkmıştır. Şimdilerde sadece üçgen değil, yuvarlak gövdeli balalaykalar da vardır. Boyutları değişik olan balalaykalarda ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri bir insan boyundadır ve kontrabas balalayka olarak adlandırılır. Bu çalgı alçak notalarda ses çıkarır.

balalayka

İlk balalayka orkestrası 1888 senesinde kurulmuştur. Bu orkestrada değişik ebat ve tınılarda balalaykalar yer almıştır ve o dönemde bu orijinal çalgı için hazırlanan repertuar da şekillenmiştir. Rus halk çalgıları ile profesyonel icranın babası Vasiliy Andreyev olarak kabul edilir. Andreyev, balalaykayı akademik bir müzik aleti olarak Dünya’ya da tanıtan ilk kişidir. Adı geçen orkestra bugün de mevcuttur ve adı Andreyev Devlet Akademik Rus Orkestrası olarak geçer.

Sözlükte "balalayka" ne demek?

1. Gövdesi üç köşeli, üç telli, mızrapla çalınan rus halk sazı.

Cümle içinde kullanımı

Akşam eve dönüp de işimi bitirince balalayka çalarım.
- H. E. Adıvar

Balalayka kelimesinin ingilizcesi

[Balalaika] n. balalaika, Russian guitar-like instrument

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç