Bal nedir?

Arıların çiçeklerdeki balözünü emerek yapıp, peteklere doldurdukları hoş kokulu, reçel kıvamında, tatlı bir maddedir. Balözü arının midesinde birtakım kimyevi değişikliklere uğrar. Arı sonra bunları tekrar ağzından çıkarıp, peteklerin içine doldurur. Üzerlerini ince bir balmumu tabakasıyla örter. Balın bileşiminde %17-22 su, çeşitli miktarlarda da şeker vardır. Çiçeklerdeki balözünde ise su miktarı %60-95 arasındadır.

Olgunlaşmış bir balın bileşimi şöyledir: %2-6 sakaroz, 65-73 früktoz, 34 dekstrin, 1-2 protein, 17-22 su, 0,1 - 0,18 asitler, 0,24 madeni maddeler ve 0,1 -0,18 organik maddeler. Bal çok eski çağlardan beri insanların şeker ihtiyacını karşılayan tek maddeydi. Kolay hazmedilen, şifalı, bol vitaminli bir besindir. Bal, eskiden hekimlikte birçok dertlere deva olarak kullanılırdı. Bugün de boğaz hastalıklarında, yaraların tedavisinde, sulandırılarak da müshil olarak kullanılır.

Yurdumuzun özellikle Ankara balı çok meşhurdur. Balmumu da, genç işçi arıların, bal ve çiçek tozlarını yiyerek, halkalarının arasından ter şeklinde çıkardıkları sarımtırak beyaz bir maddedir. Saf balmumu çiğnendiği zaman dişlere yapışmaz, lezzetsizdir. Bal tebliğinde bal, bitki nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarındaki salgıların veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin salgılarının bal arısı tarafından toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleştirerek değişikliğe uğrattığı, su içeriğini düşürdüğü ve petekle depolayarak olgunlaştırdığı doğal ürünü, olarak tanımlanmıştır.

Çiçek balı

Arının kovanlarını bulunduğu çevredeki bitki ve çiçek tipine bağlı olarak muhtelif çiçeklerden topladığı nektarlardan elde edilen bal türüdür. Ihlamur balı, yonca balı, ayçiçeği balı, pamuk balı, okaliptüs balı, akasya balı bunlardan bazılarına örnek olarak verilebilir.

bal

Salgı (Çam) balı

Arıların çiçek poleninden değil, bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği ya da halk arasında Basra böceği denilen bu böceğe ihtiyaç vardır. Çam pamuklu böcekleri, çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılarlar.

Bu böcek sadece kızıl çam, karaçam ve Halep çamında yaşar. Çiçek balı polen bakımından salgı balı ise minareller bakımından daha zengindir. Çam balının bir özelliği de kıvamı bozulmadan veya kristalize olmadan uzun sürelerce saklanabilmesidir. Dünyada sadece Türkiye`de ve az miktarda Yunanistan`da bulunur.

Sözlükte "bal" ne demek?

1. Balarılarının bitki ve çiçeklerden topladıkları balözünden yapıp, kovanlarındaki petek gözlerine doldurdukları, rengi beyazdan esmere kadar değişen tatlı, koyu, sıvı madde; çok tatlı.
2. Olgunlaşmış incirin, dışına sızan tatlısı.
3. Ağaçların kabuğundan sızarak pıhtılaşan besisuyu.

Bal kelimesinin ingilizcesi

[Bal] n. ball
n. ball, sphere; testicle (Vulgar Slang); someone who is dull or unattractive, nerd, egghead (Derogatory Slang)
v. play ball; clench

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç