Bakteriyoloji nedir?

Bakterileri inceleyen bilim koludur. Bakterilerin hastalıkları meydana getirmelerindeki tesirleri, Fransız bilgini Louis Pasteur'un (1822- 1895) çalışmaları sonunda belli olmuştur. Hastalıkların gözle görülmeyen küçük parçacıklar tarafından meydana getirildiği fikrini ilk defa ortaya atan, 1546'da, Kuzey İtalya'da Verona'lı doktor Fracastor'dur. Kircher de 1671'de küçük mercekler kullanarak, vebalı hastaların kanında kurtçuklar görmüştür.

Alman Leeuwenhoek'in 17. yüzyılın ikinci yarısında mikroskopu icat etmesiyle bakteriyoloji ilmi hızla gelişmiş, 1938de Ehrenberg bu küçük canlıları tarif etmiştir. Nihayet 1872'de Koch, bakterileri geniş şekilde tasnif ederek, verem basilini de bulmuştur. Aynı yıllarda başka bilginler daha birçok hastalığın bakterisini bulmuşlardır. Son yıllarda ilerleyen teknik sayesinde, bakteriyoloji daha da büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Bakterilerin yapısını, yaşam ve yayılma biçimlerini ve bulundukları canlı yaratıklara etkilerini inceleyen bilim dalıdır. Özellikle hastalık yapıcı ve tarım, ilaç, teknik için yararh bakterilerle de ilgilenir.

Yaklaşık İÖ 35’te Varro, sıtmayı küçük canlıların oluşturabileceğini düşündü. Veteriner Pollender (1849) ve Brauell (1855) ilk bakteriler olarak şarbondan ölmüş hayvanların karnında çubuk biçiminde taneleri (basil) keşfettiler. 1850' de Davaine şarbonun taşınabilirliğini (bulaşıcılığını), sağlıklı hayvanlara aşılamayla hasta hayvanların taze ve kurulmuş basiller bulunan kanını vererek kanıtladı. 1857’deLouis Pasteur‘ün (1822-1895) süt ve alkol mayalanması üzerindeki çalışmaları açıklandı. Bakterileri gerçek anlamda araştıran ise Robert Koch (1843-1910) oldu.

Koch 1876’da şarbon basil sporlarının keşfetti ve şarbon hastalığına yakalanmış hayvanların ölümünün zehirli bakterilerden oluşmuş metabolizma üretimi (ptomaine) ile olduğu görüşünü açıkladı. Koch 1882’de tüberküloz basilini, 1883’te kolera basilini bulmayı başardı. 1905’te Schaudinn ve E. Hofmann frengi spiroketayı (frengi mikrobu) buldular. Bakterilerin izolasyonu ve yetiştirme yöntemleri Robert Koch tarafından getirildi (1881). Elias Metschnikoffun (1845-1916) çalışmaları da bakteriyoloji konusunda kuramsal ve pratik açıdan önemlidir.

bakteriyoloji

Sözlükte "bakteriyoloji" ne demek?

1. Bakterilerin ve genel olarak mikropların biçimlerini, niteliklerini inceleyen bilim dalı.

Bakteriyoloji kelimesinin ingilizcesi

n. bacteriology, science that deals with bacteria bacterial life and phenomena
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç