Baharat yolu nedir?

Baharat Yolu; Eski çağlarda, Hindistan’dan başlayarak İran Körfezi ve Irak üzerinden Suriye limanlarına uzanan, Kızıldeniz yoluyla Süveyş ve Akabe’ye, oradan da kara yoluyla İskenderiye’ye ulaşan ticaret yollarından biridir.

Baharat yolu'nun adı nereden gelmektedir?

Baharat yemeklerimizi tatlandıran, bitkilerin kurutulmasıyla elde edilen bir tozdur. Baharat, Orta Çağ Avrupası'nda soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline gelmişti. O zamanlarda Baharat pahalı olduğu için sadece zengin kişiler baharat satın alabiliyorlardır.

Baharat ticaretine ilk olarak Çinliler Milat'tan önce başlamıştır. Baharat ticareti tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanıyordu.

Baharat, Doğu’dan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eski çağlarda Çin ipeğinin Roma’ya taşındığı yoldu; diğer yol ise Hindistan’dan başlayarak İran Körfezi ve Irak üzerinden Suriye limanlarına uzanan, Kızıldeniz yoluyla Süveyş ve Akabe’ye, oradan da kara yoluyla İskenderiye’ye ulaşan yoldu.

baharat yolu

Bu ikinci yol güzergahı bu sebepten dolayı "Baharat Yolu" adını almıştır. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına, Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra yine denizyoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

Baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yolları arandı. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof Kolomb Batı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı. Bunun sonucunda baharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken, tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.

Baharat yolu ne zaman önemini yitirmiştir?

Gemiciliğin Kızıldeniz’de gelişmesiyle Baharat yolu önemini yavaş yavaş kaybetti.

Yorumlar

irenccccccccc 19.12.2016
irenc yanıııııı
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç