Badana nedir?

Duvarlara sürülen kireç şerbetidir. Badana çeşitli kimyevi maddelerle renklendirilir. Kireç badanasında macun halindeki kireç suyla eritilip süzülür. Önce sulu olmak üzere, birkaç kat sürülür. Çıkmaması için de % 3 oranında tuz veya şap katılır. Tutkallı badanalarda toz halindeki boya, tutkalla karıştırılır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sentetik boya sanayii çok gelişmiş ve zengin renk çeşitleri elde etmek imkan dahiline girmiştir. Plastik boya denen bu badana çeşidi .sürüldükleri yüzeyi daha iyi koruyabilmekte ve suyla da silinebilmektedir.

Badana genellikle fırçayla sürülür. Fakat tabancayla püskürtülerek de yapılabilir. Her çeşit badanadan önce duvarlar temizlenmeli, çatlaklar ve çivi delikleri kapatılmalıdır. Evin içinde odalarda yapılan badanalarda rüzgar ve hava akımına dikkat edilmelidir. Zira rüzgar veya hava akımına uğrayan yerler çabuk kuruyacağından badana lekeli olabilir. Kapı ve pencerelerin kapalı olması buna mani olmaktadır. Duvar ve tavanların temizliği ve güzelliği için yapılan badana iki çeşittir. Bunlardan biri kireç, diğeri plastik badanadır.

Kireç badanası: Bir oda için ortalama 2-3 kg temiz ve beyaz kireç, genişçe bir kapda su ile söndürülür. Yalnız bu iş ev içinde yapılmamalıdır. Patlamalar hem kirlenmeye hem de insan vücudunda yanmalara sebep olur. Sönen kireç dinlendirilir. Badananın çıkmaması için içine % 3 oranında şap veya tuz konur. Badana yaparken birinci katın duvara iyice işlemesine dikkat edilir. İkinci ve üçüncü kat badanalar ilkinden biraz koyu olur. Piyasada hazır kireçli badanalar satılmaktadır. Bunlar belli oranda su ile karıştırılınca badana hazır olur. Kireç badana; kıl, plastik fırça veya püskürtme ile yapılır.

badana

Plastik badana: Hazır satılan plastik boyalarla yapılır. Fırçaları ayrıdır. Plastik badananın en büyük özelliği sürülen yüzeyi iyi koruması ve istenildiği zaman ıslak bezle silinmesidir. Bu, ev halkı için büyük kolaylık sağlar. Kirece nazaran pahalılığına rağmen kullanışlı olması ve uzun zaman dayanması tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Tutkallı badana: Bu gibi badana çeşitlerinde hiç kireç kullanılmaz. Pudra haline getirilmiş tutkal ve boya birbirine karıştırılır. Tutkalın erimesi, boya ile iyice kaynaşması için iki saat kadar ilik suda bekletilir. Genel olarak bir kilo boya ve tutkal eriyiğine 5-6 litre su katılarak iyice karıştırılır. Bundan sonra istenilen renk bu karışımın içine katılır. İyi temizlenmiş duvarlara bu badana sürülür. Hangi çeşit badana yapılırsa yapılsın, badanadan önce duvarların ıslak bezle iyice silinmesi lazımdır. Tutkallı ve plastik badanalarda ise duvarlar sabunlu suyla mutlaka silinmelidir.

Sözlükte "badana" ne demek?

1. Duvarları boyamak için kullanılan sulandırılmış kireç ya da plastik boya.

Cümle içinde kullanımı

Bu kahvelerin çoğu beyaz badana duvarlıdır.
- S. Birsel

Badana kelimesinin ingilizcesi

[badana (f) ] n. sheepskin
n. old and sterile ewe; meat of an old ewe; flabby skin; unimportant person; fool, idiot; ear
n. whitewash, limewash
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç