Bacon nedir?

Bacon, domuzun sırt, karın veya döşünden elde edilen Avrupa kökenli pastırma çeşididir.

Çoğunlukla kahvaltılarda, sandviçlerde, hamburgerlerde ve pizzalarda kullanılıyor. Domuzdan üretildiği için yemek kültürümüzde yeri bulunmayan bacon, büyük mağazaların gurme reyonlarında birkaç çeşitle kendine yer edinebilmiş durumda. Bacon geleneksel olarak domuzdan yapılsa da, dana, tavuk, hindi gibi etlerle kullanılarak da yapılabiliyor.

Bacon nasıl yapılır?

Jambon, pirzola ve bacon için çeşitli parçalara ayrılan domuz eti belirli bir süre kuru dinlendirme yapıldıktan sonra tuz ve çeşitli baharatlar yardımıyla marine edilir. Bir haftalık süren marine işleminin sonunda, et ılık su ile yıkanır ve tütsülenme işlemine geçilir.

Tütsüleme ceviz, meşe gibi ağaçların yaş dalları ve talaşların yakılmasıyla elde edilen duman ile yapılır. Kapalı bir oda içerisinde asılan domuz etleri, 36 saat boyunca yoğun duman içerisinde tütsülenerek kurutulur. Daha sonra küp ya da çok ince şeritler halinde kesilerek tüketilir.

Nerelerde kullanılır?

Bacon kullanılarak yapılan yemekler oldukça büyük bir çeşitliliğe sahip. Günün hemen hemen her öğününde tüketilebilen bacon kahvaltılarda, ana yemeklerde ve hatta tatlılar da bile kullanılabiliyor. Çeşitli marinasyon ve tütsüleme işlemlerinden geçmiş olsa da bildiğimiz pastırma gibi keskin bir aromaya sahip olmayan bacon, birçok tarifte et muadili olmaktan çok aroması nedeniyle yer alıyor.

bacon

Kahvaltıda kızartılmış olarak tüketilen bacon şertileri, omlet, egg bedenict  ve Fransız yumurtası tariflerinde sıkça kullanılıyor. Sandviçlerde, hamburgerlerde ve pizzalarda, jambon ve salam gibi diğer şarküteri ürünleriyle benzer kullanıma sahip. Tart ve pie gibi hamur işlerinde de iç harç malzemesi olarak kullanılan bacon, fümeleme işleminden gelen tütsü aromasıyla, birçok peynire ve sebzeye uyumlu bir lezzet.

Türk damak tadına epey yabancı olsa da, bacon kullanılarak yapılan tatlı tarifleri Amerika’da ve Avrupa’da oldukça popüler.Çoğunlukla Amerikan Counrty mutfağından gelen tatlı bacon tarifleri, pastırma ve tatlı uyumunu tekrar düşündürecek cinsten. Çikolatalarda, kurabiyelerde, tartlarda, kek ve brownilerde ince şeritler halinde kullanılan bacon, birçok tatlı tarifinde kullanılıyor.

bacon ne demek?

İngilizce bir kelime olan "bacon" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "bacon",

İsim olarak kullanıldığında; "beykın, tütsülenmiş domuz eti, domuz pastırması" anlamına gelmektedir.

Bacon kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına bacon ne demek, bacon anlamı">http://nedir.dictionarist.com/bacon bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç