Başarı nedir?

Başarı, istendiği varsayılan şey veya şeylere ulaşma işi veya istendiği varsayılan şey veya şeylerin kendisidir.

Emeklerimizi ve çabalarımızın karşılığını aldığımız zaman başarıya ulaşmış sayılırız. Olayların istediğimiz gibi sonuçlanması da bizim için bir başarıdır. Hayatımızın her alanında başarıya ulaşmaktayız. Başarılı olan kişiler hayata doyum sağladığı gibi mutluluğu da yakalayabilir.

Zincirleme etki yaratarak başarı aslında insanları sevindirdiği gibi istedikleri hedefe ulaşmalarındaki en büyük etkide olur. Başarıya ulaşana kadar bir çok kez düşebiliriz ama tekrar ayağa kalkmasını bildiğimiz sürece başarıya ulaşmak bize daha kolay gelir.

Başarı insanlara özgüven getirdiği gibi hedeflerimize ulaşmamızı sağlar. Başarıya giden yolda karşılaşacağımız sorunlardan, hatalardan ders çıkartarak kendimizi bir sonraki hedeflerimiz için hazırlıklı olmasını sağlarız. Doğru kararlar, düşünceler, izlenecek yol ve hedeflerin belirlenmesi bizi başarıya götürecek özelliklerdendir. Kendi başarınızı sağlamanız toplumsal olarak bütün insanları etkiler.

başarı

Başarının yapı taşları; harekete geçmek, tutku ve sürekliliktir. Başarılı insanlar bir şeylerin kendiliğinden olmasını beklemezler, amaçlarına ulaşmak için harekete geçerler. Çünkü başarı hiçbir zaman altın tepside gelmez. Başarı; istediğin bir şeye ulaşmak ya da daha önce sahip olmadığın bir şeye sahip olmaktır.

Başarı ulaşılabilir hedefler koymakla başlar. Bu hedeflere ulaşabilmek için de tutkunun olması gerekir. Tutku; insanların amaçlarına ulaşabilmesi için daha çok çalışmasını, daha çok öğrenmesini, daha çok fırsatı avantaja çevirmesine olanak sağlayan bir enerjidir. Bazı insanların ulaşılabilir hedefleri vardır fakat hayallerinin gerçekleşmesini sağlayacak tutkuları yoktur. Bazı insanların da tutkuları vardır ama belirli bir hedefleri yoktur. Hayalden hayale koşarlar. Sonuç olarak hepsi başarısız olurlar.

Bütün çocuklar hayata büyük bir tutkuyla başlarlar. Bebeklerin emeklemek, ayağa kalkmak ve yürümek için gösterdikleri tutkuyu, uğraşı düşünün. Tekrar tekrar düşmelerine rağmen yürüyene kadar denemeye devam ederler. Peki, bebeğin başarıya ulaşmasının sırrı nedir? Süreklilik! Süreklilik engellere ve başarısızlıklara rağmen amaçtan sapmadan, yılmadan tekrar tekrar denemektir.

Sözlükte "başarı" ne demek?

1. Başarmak eylemi ya da başarılan iş, muvaffakiyet.

Cümle içinde kullanımı

Bu başarı, onu garip bir yolda boşluk ve yalnızlık içinde bırakmıştı.
- H. E. Adıvar

Başarı kelimesinin ingilizcesi

n. success, achievement, accomplishment, victory, win, triumph, hit, performance, click, deed, effort, feat, go, joy, prosperity, show, smash, speed, stroke

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç