B vitamini nedir?

Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır.

Eksikliği nelere yol açar?

B12 vitamin eksikliklerinde zihinsel ve sinirsel fonkisyonlar bozulabilir ve kulak çınlaması, hissizlik gibi belirtileri görülür. Yaşlı insanlarda depresyonun en önemli nedenidir. Yaşlandıkça B12 vitamininin emilimi için gerekli olan mide asitimiz giderek düşer. besinlerin emilim yeteneğini kaybeden yaşlı insanlarda, B12 gereksinimi giderek artar. Bu nedenle 50 yaş üzerindeki insanların B12 vitaminini harici alınması önerilir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir. Ağır vitamin B12 eksikliğinde ise sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe vitamin B12 eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık % 40'ında vitamin B12 eksikliği olduğunu göstermektedir.

B kompleksi vitaminleri

B1 vitamini, en çok tahıllarda ve başka bitki tohumlarında bulunur. Eksikliğinde beriberi hastalığı görülür.
B2 vitamini, kesilmiş sütün suyunda ve yumurta akında bulunur. Eksikliğinde pellegra hastalığı görülür.
B3 vitamini eksikliğinde pellegra, B6, B9, B12 eksikliğinde kansızlık, B8 eksikliğinde de deri hastalıkları görülür.
Ayrıca, genel olarak B kompleksi vitaminleri eksikliğinde, iştahsızlık, yorgunluk, sindirim ve sinir sistemi bozuklukları görülür.

Yorumlar

ertreeer 10.01.2017
güzel
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç