Ayasofya Camii Nedir?

Ayasofya Camii; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisindeki İstanbul ilinde bulunan, İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kullanılan, 1934 yılına kadarda cami olarak hizmet veren 1935 yılından sonrada müze olarak kullanılmaya başlayan bir dünya harikasıdır. Latin İmparatorluğu sırasında kısa bir süre katolik kilisesi olarak da kullanılmıştır.

Günümüzde görülen Ayasofya binası aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da bilinir. İlk iki kilise isyanlar sırasında yıkılmıştır. Döneminin en geniş kubbesi olan Ayasofya’nın merkezi kubbesi, Bizans döneminde birçok kez çökmüş, Mimar Sinan’ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden itibaren hiç çökmemiştir.

Ayasofya Camii Adı Nereden Geliyor?

Binanın adındaki "Sofya" kelimesi eski Yunanca’da "Bilgelik" anlamındaki "Sophos" sözcüğünden gelmektedir. Dolayısıyla "Aya Sofya" adı "Kutsal Bilgelik" ya da "İlahi Bilgelik" anlamına gelmekte olup, Ortodoksluk mezhepinde Tanrı'nın üç niteliğinden biri sayılır.

Ayasofya Camiisi'nin Özelliği Nedir?

Ayasofya’nın inşaatinde yaklaşık 10.000 işçi çalışmıştır. I. Jüstinyen'in bu iş için büyük bir servet harcamıştır. Ayasofya'nın bir özelliğide yapımında kullanılan bazı sütun, kapı ve taşların binadan daha eski yapı ve tapınaklardan getirilmiş olmasıdır.

Ayasofya Camii Kim Tarafından Ne Zaman İnşaa Ettirilmiştir?

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiştir.

Ayasofya Camii Kim Tarafından Ne Zaman Camiye Dönüştürülmüştür?

Ayasofya İstanbul'un fetihine kadar bazilika planlı bir patrik katedraliydi. 1453'te İstanbul'un fetihinden sonra İstanbul'un Türklerin eline geçmesiyle, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

Mimarlık Tarihi Açısından Ayasofya Camiisinin Önemi Nedir?

Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezi planı birleştiren, "kubbeli bazilika" tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

Ayasofya Camiisi'nin Ayırt Edici Özellikleri

1. Dünya’nın en eski katedralidir.

2. Yapıldığı dönemden itibaren yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali ünvanına sahip olmuştur. Günümüzde yüzölçümü bakımından dördüncü sırada gelmektedir.

3. Dünya’nın en hızlı, yaklaşık 5 yılda inşa edilmiş katedralidir.

4. Dünya’nın en uzun süreyle, yaklaşık 15 yüzyıl ibadet yeri olmuş yapılarından biridir.

5. Kubbesi "Eski katedral" kubbeleri arasında çapı bakımından dördüncü büyük kubbe sayılmaktadır.

Ayasofya Camiisi'nin Alt kat'ının Bölümleri

1. Narteksler

2. Güney nef

3. Omphalion ve müezzin mahfili

4. Absid ve mihrap

5. Orta nef

6. Kuzey nefi

7. Çıkış

Ayasofya Camiisi'nin Üst kat'ının Bölümleri

1. Güney üst nefi (tribünü)

2. Kuzey üst nefi

3. Avlu

4. Şadırvan

Dış Bağlantılar

Ayasofya Camii Resmi İnternet Sayfası

Ayasofya Camii 360o Sanal Tur

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç