AWB nedir?

AWB, Air Way Bill yani hava yolu faturası anlamına gelmektedir. Havayolu taşıma senedi, uluslararası havayolu taşıma şirketlerince düzenlenen ve malların belirlenen yere taşınmak üzere teslim alındığını belirten ve yapılacak taşımanın sözleşmesini de içeren belgedir. Malların mülkiyet hakkını temsil etme yetkisini evrağa sahip olanlara vermedikleri için havayolu konşimentoları ciro edilebilir özellikte değildirler. (non-negotiable)

Havayolu yüklemelerinde kargo çoğu zaman bankacılık kanalı ile gelecek olan evraklardan günler hatta haftalar önce varış noktasına ulaşmaktadır. Dolayısı ile havayolu konşimentoları akreditifli ödemelerde kullanılırken ayrıca dikkatli olunmalıdır. Havayolu konşimentoları yük ile beraber dolaşımdadırlar.

Havayolu taşıma senedi (konşimentosu) nedir?

Havayolu konşimentosu, (Airwaybill/AWB) havayolu şirketlerince düzenlenen ve mallari taşınmak üzere teslim alındığını gösteren makbuzdur. Mallar üzerinde tasarruf etme yetkisi vermez. Varis havalimaninda gümrük isleminin tamamlanmasindan sonra mallar belgede ismi yazılı alıcıya teslim edilir. Alici yerine alicinin bankasi adina da düzenlenebilir. Bu durumda banka varis yerindeki havayolu şirketine verecegi yazili talimatla malları alıcıya teslim ettirir.

AWB biri aliciya, biri yükletene, biri de havayolu şirketine ait olmak üzere 3 orjinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara ibraz edilen nüsha 3 no'lu yükleten nüshasidir.Belgede yer alan bilgiler, uçus sefer sayısı ve tarihi, malın cins ve miktari, alıcının adi, yükletenin adi, navluna ait kayıt ve havayolu şirketinin kaşe ve imzasidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç