Avustralya nedir?

Avustralya; 35°18'G ve 149°8'D koordinatlarında "Güney Yarım Küre" de, Hint ve Büyük Okyanus arasında bulunan bir ada ülkesidir. Başkenti "Canberra", en büyük şehri ise "Sidney" dir.

Avustralya, 8.617.930 km2 karada, 80.920 km2 sularda olmak üzere toplam 8.686.850 km2'lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.

Monarşi'nin başı kraliçe II. Elizabeth'tir. Avustralya'nın son nüfusu "23.876.703" olarak biliniyor. Avustralya'nın para birimi "Avustralya Doları" dır. Resmi internet sayfası uzatısı ".au" dur.

Avustralya toprak bakımından Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brezilya'dan sonra 6. en büyük ülkedir. Avustralya, dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır. Avustralya'da bulunan Hamilton Adası, Cennet Hitabı görülür.

Avustralya, Dünya'nın en yaşanabilir ülkeleri sıralamasında en yukarılarda bulunmaktadır.

Avustralya adı nereden geliyor?

Avustralya ismi Latince'de "güneyden, güneye ait olan" anlamına gelen "Australis" kelimesinden türetilmiştir. Roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu gösterir. Ancak bu bilgiler herhangi bilinen bir kıta bilgisi içermemektedir. Latince'deki "Terra Australis Incognita" terimi; Güneydeki (Australis) Bilinmeyen (Incognita) Toprak parçası (Terra) anlamına gelmektedir.

14 Mayıs 1606'da, Vanuatu'ya ayak basan Pedro Fernandes de Queirós, Güney Kutbu'ndaki tüm kara mülkiyetinin İspanya Krallığı'na ait olduğunu iddia etmiş ve kıtayı "Austrialia del Espiritu Santo" şeklinde adlandırmıştır.

Flemenkçe "Australische" kelimesi, Batavia'daki Flemenkler tarafından, 1638 yılından önce, güneyde keşfedilmiş yeni yerleri adlandırmak için kullanılıyordu. "Australia" kelimesinin İngiliz dilinde ilk kullanımı ise 1692 yılında Gabriel de Foigny'nin yazdığı Les Aventures de Jacques Sadeur dans la Decouverte et le Voyage de la Terre Australe isimli Fransızca romanının, 1693 yılındaki çevirisinde görülmüştür.

Daha sonraları, 1765'te, Alexander Dalrymple bu kelimeyi, Luis Vaez de Torres'ın 1606'da Yeni Gine'nin güney kıyılarına yaptığı seyahati anlattığı kitabını İngilizce'ye çevirirken kullanmıştır. Dalrymple, ayrıca Avustralya kelimesini, An Historical Collection of Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean (1771) isimli eserinde bütün Okyanusya bölgesini tanımlamak için kullanmıştır. 1793'de George Shaw ve Sir James Smith içerisinde geniş ada, büyük kıta, Avustralya, Australasia ve New Holland tanımlamaların yapıldığı, Zoology and Botany of New Holland eserini yayınlamıştır.

Avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan bilinen ilk insan, kaşif Matthew Flinders'ın A Voyage to Terra Australis (1814) eseri ile popüler hale gelmiştir. Britanya Krallığı'nin bakış açısını yansıtan ismine rağmen, eserinde Flinders Avustralya ismini kullanmış ve bu isim geniş kitlelerce telaffuz edilen bir terim olmuştur. New South Wales valisi Lachlan Macquarie sonraları bu ismi İngiltere'ye yolladığı yazılı mesajlarda kullanmıştır. 1817'de Macquarie bu ismin resmi olarak kabul edilmesini önerdi ve 1824'de Britanya Krallığı, kıtanın resmen Avustralya ismiyle tanınmasını onayladı.

Avustralya ekonomisinin özellikleri

1. Avustralya'nın serbest piyasa ekonomisi vardır.

2. Gayri Safi Yurtiçi Hasılası yüksektir.

3. Yoksulluk oranı ise düşüktür.

4. Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası, Kiribati, Nauru ve Tuvalu adalarınında para birimi "Avustralya doları" dır.

5. Australian Securities Exchange, dünyanın en büyük dokuzuncu borsasıdır.

6. Avustralya, Ekonomik Özgürlük Endeksi'nde üçüncü sırayı alır.

7. Dünyanın en büyük on üçüncü ekonomisidir.

8.  Dünyanın En yüksek on birinci GSYİH'na sahiptir.

9. Avustralya, İnsani Gelişme Endeksi'nde ikinci sıradadır.

Avustralya'nın sınır komşuları

1. Endonezya

2. Doğu Timor

3. Papua Yeni Gine

4. Solomon Adaları

5. Vanuatu

6. Yeni Kaledonya

7. Yeni Zelanda

Avustralya'nın yönetim biçimi

Avustralya'nın Yönetim Biçimi "Federal Monarşi" dir.

Avustralya'da yaşayan etnik gruplar

1. Avustralyalı,

2. İngiliz,

3. İrlandalı,

4. İskoç,

5. İtalyan,

6. Alman,

7. Çinli,

8. Yunan.

Avustralya'nın arazi yapısı

Genellikle yüksek ve uzun olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalar yer almaktadır. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır.

Avustralya bayrağı

avustralya

Dış Bağlantılar

Avustralya Büyükelçiliği Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç