ATT nedir?

ATT, "Acil Tıp Teknisyeni" demektir. Ambulans içinde hastaneye ulaşana kadar hastalara acil müdahale yapan sağlık personeli ATT olarak tanımlanır.

Sağlık personellerinin hepsinde olması gereken özellikler yine ATT bölümü çalışanları için de geçerlidir. Ancak ATT bölümü daha soğuk kanlı, daha pratik olmalıdır. Çoğu zaman hava koşullarına rağmen hastaya ulaşıp açık hava da müdahale etmeleri gerekebilir.

Görevleri

Trafik kazaları veya yangın, sel gibi durumlarda şoka giren insanları şoktan çıkarmak ATT çalışanlarının görevidir.Tansiyon ölçmek, sonda takmak, merhemler ve ilaçlar konusunda bilgili olmak ATT çalışanlarının sahip olması gereken özelliklerdir.Hastayı hastaneye ulaştırana kadar deri üzerindeki deriye zarar veren maddeleri temizlemek, gerekirse iğne yapmak, serum takmak, sakinleştirici yapmak ATT personelinin görevidir.Kanama varsa öncelikle bu kanamayı durdurmak, yaraları sarmak ATT personellerinin öncelikli görevlerindendir.

Att’nin rolü ve sorumlulukları

ATT içinde yaşadığı toplumun saygı ve güvenini kazanmalıdır. Acil ekibin sorumluluğunu bilen elemanları olarak görülmelidirler. Bunları elde etmek için ATT'nin davranışları her zaman samimi olarak insanlığın hizmetinde olduğunu yansıtmalıdır.ATT'nin morali ve değer yargıları her zaman yüksek ve yerinde olmalıdır.

ATT hasta ve yaralılara sunduğu teknik bilgi ve becerilerinin yanısıra kişisel görünüşünden de gurur duymalıdır. Bilgi ve becerisi her zaman artmalı ve gelişmelere uymalıdır. ATT kendi sınırlarını bilerek işini en iyi yapmaya çalışmalıdır. ATT yapıcı eleştiri ve tavsiyeleri dinlemeli ve yararlanmalıdır. ATT baskı altında bile kendine güvenini kaybetmemelidir.

Duygularını kontrol etmeyi öğrenmelidir. stres içindeki hasta ve yakınlarının anormal veya abartılı davranışlarını anlayışla karşılamalıdır. Bunlar ATT'nin kaza mahalline ulaşmasından hastanın diğer görevlilere ulaştırılmasına kadar geçen sürede ATT’nin hastasının sağlığı, yaşamı, güvenliği, rahatı ve güveni için sağlaması gereken sorumluluklardır. Durum ne kadar ciddi olursa olsun, yetkili biri olay mahallinde veya hastanede sorumluluğu alana kadar mümkün olan en iyi acil hizmeti sunmakla yükümlüdür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç