Astragan nedir?

Karakul koyununun, doğmadan anasının karnından çıkarılan kuzusunun kürk olarak kullanılan kıvırcık tüylü postudur. Dünya piyasasında en eski ve en çok aranılan bir kürk çeşiti. Adını, Hazar Denizi kıyısındaki önemli bir ticaret merkezi ve limanı olan, büyük çoğunluğunu Tatar ve Kazakların teşkil ettiği 300.000 nüfuslu Astrahan şehrinden alır. Dünya astragan üretiminin yarıdan fazlası burada yapılmaktadır.

Astragan postları Afganistan, İran, Besarabya ve Güney Afrika’da yetiştirilen Buhara koçlarından elde edilmektedir. Bu koçlara kuzuyken astragan denir. Astragan kuzuları, kara, gümüşi, parlak renkte, sık ve kıvırcık tüylü, beneklidirler. Kaliteli astragan elde etmek için kuzular 10-15 günlük olmadan kesilir. hayvan büyüdükçe, renginin güzelliği ve parlaklığı azalır, kıvırcık bukleler kaybolur.

Astragan çeşitli kalitelerde olabilir. "Kıvırcık astragan" elde etmek için kuzular doğumdan sonra birkaç gün içinde kesilirler. İpek gibi yumuşak ve parlak, ama kıvırcık olmayan breitschwanz ise, ölü veya görüşün erken doğan kuzulardan elde edilir. Astragan kürkleri, bilinen vizon, tilki, ayı gibi vahşi ve etle beslenen hayvanların kürklerine benzemez. Bunlar birbirine yapışmış, keçeleşmiş, ince, parlak ve kıvırcık bir yapağı yumağı gibidir.

Sözlükte "astragan" ne demek?

1. Karakul kuzusunun kıvırcık ve parlak postu.
2. Bu posttan yapılmış olan.

Cümle içinde kullanımı

Astragan manto.

Astragan kelimesinin ingilizcesi

n. Astrachan, Astrakhan, port city in southeast Russia
n. astrakhan, curly fur of Karakul lambs, Persian lamb

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç