Asr Nedir?

Otomobiller yıllar geçtikçe teknolojiden nasiplerini çokça alıyorlar firmalar birbiriyle yeni teknoloji geliştirme ve bunları kullanıcılara aktarma konusunda sıkıntı yaşamıyorlar.

Asr; 4 tekerlekli araçlarda araç patinaj yapmaya bağladığında  yani kaymaya başladığında aracın frenlerini ve motorunu yöneterek tekerleğe giden gücü kesen  tekerleğin hareketini yavaşlatan ve kaymasını engelleyerek aracın sürücünün kontrolü dışına çıkmasını engellemeye yaran bir teknolojidir.

Asr kelimesi İngilizce "Acceleration Slip Regulation" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Anti Patinaj sistemi" olarakta bilinmektedir. Yeni otomobillerin çoğunda bulunan bu özellik eski model araçlarda bulunmamaktadır. Yeni araç alacaklara önerimiz mutlakas araçlarında Asr'nin olup olmadığı konusunda bilgi edinsinler. Asr, zor durumlarda hayat kurtarabilen bir teknolojidir.

Asr Hangi Yol Koşullarında Devreye Girer?

1. Kumlu

2. Karlı

3. Buzlu

4. Yağmurlu

Asr Benzeri Hangi Sistemler Bulunmaktadır?

1. Tcs (Traction Control System)

2. Edl (Elektronik Defransiyel Kilidi)

Çalışma prensipleri Asr ile aynı olan bu teknolojiler sadece farklı firmalar tarafından farklı şekilde adlandırıldıkları için bu isimlerle anılmaktadırlar.

Asr Ne Gibi Avantajları Var dır İlla Ki Araçlarda Bulunmak Zorunda mıdır?

1. Sürüş güvenliğini arttırır.

2. Hayat kurtarır.

3. Virajlarda aracın savrulmasını engeller.

4. Kaygan zeminlerde güvenli sürüş sağlar.

5. Her türlü yol şartlarında (çamurlu, ıslak, buzlu)kolaycakalkış yapılmasını sağlar.

6. Lastiklerin ömrünü uzatır.

7.Aks,debriyaj balatası, şanzıman vb. aktarma organlarının ömrünü uzatır.

8. İstenildiğinde devreden çıkartılabilir ama kesinlikle önerilmez.

9. -40 C, +80 C ortam sıcaklaklıklari arasında çalışabilir.

Asr Nasıl Çalışıyor?

Araç patinaj yapmaya başladığında araç sensörler sayesinde patinaj yapıldığını anlar hemen ABS hidroliğini devreye sokarak patinaj yapan tekerlere fren uygulayarak tekerin yavaşlamasını sağlar, hemen motora müdahale ederek motorun gücünü düşürür ve patinaj kesilinceye kadar bu işlemleri sürdürür.

Asr Sisteminin En Önemli Bileşenleri

1. Teker hız algılıyacı sensörler

2. ABS hidroliği

3. Elektronik kontrol ünitesi

Asr Çeşitleri

1.Sınırlı kaymalı diferansiyel

2. Fren sistemi çekiş kontrolü

3. Aktarma organları çekiş kontrolü

Sınırlı kaymalı diferansiyel

Bu sistem, herhangi bir durum için en iyi çekişi sağlayacak motor torkunu transfer eden sistemdir. Elektronik olmayan bu sistem, genellikle yeni çekiş kontrol sistemleri kadar iyi görev yapamamaktadır. Modern sınırlı kaymalı (limited-slip) diferansiyeller gücü kayma başlamadan hemen önce iyi durumdaki tekerleğe transfer yeteneğine sahiptir, ancak, her iki tekerlek kaygan zeminde ise, sistem etkisiz hale gelmektedir.

Fren sistemi çekiş kontrolü

Bu sistem tıpkı ABS'nin tersi gibi görev yapar. Bu tip sistem bazı sensörler ve elemanlar kullanarak ABS'nin uyguladığı gibi frenleme yaparak tekerleklerin boşa dönmesini önlemektedir. Her tekerlek bağımsız olarak kontrol edilir ve bu çeşitli kayganlıktaki zeminler için mükemmel bir düzenleme sağlar. Genellikle pahalı olmayan ve oldukça etkili olan bu sistem, düşük hız kayması için tasarlanmaktadır.Sistem fren sistemini kullandığından, yüksek hız kaymasında çok fazla sürtünme ve ısı çıkışı olmakta ve fren sistemi elemanları hasar verebilmektedir.

Aktarma organları çekiş kontrolü

Bu sistem, herhangi bir hızda kayan tekerlek veya tekerleklere gönderilen gücü geciktirmektedir. Fren sistemi çekiş kontrolü gibi aynı ABS-tipi sensörler kullanan bu sistem, şu dört işlemi uygulayan bir işlemciye sahiptir: (a) gaz kesme, böylece ekonomi sağlanmaktadır; (b) yakıt beslemesini kesme; (c) ateşleme avansını azaltma; veya (d) silindirleri kapatma. En gelişmiş aktarma organları çekiş kontrol sistemleri bunların tümünü yapmakta, bunlara ek olarak gaz pedalını sürücünün ayağına doğru iterek çalıştığı konusunda sürücüyü uyarmaktadır. Sistem tüm kaygan zeminlerde gücü kestiğinden, kaymanın arzu edildiği koşullarda sistemi kapatmak için bir düğme bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç