ASP.NET nedir?

ASP.NET, dinamik WEB sayfaları, WEB uygulamaları ve WEB servisleri geliştirmeye imkan tanıyan microsoft ürünüdür.

ASP.NET ile bir WEB aplikasyonu geliştirmek için C# yada Visual Basic.net dillerini kullanabilirsiniz. Hatta aynı sayfa içinde hem C# hem de Visual Basic.net kodları yazılması mümkündür. Çalışması için Microsoft .Net Framework' e ihtiyaç duyar. Microsoft’ un geliştirmiş olduğu klasik ASP’ nin üzerinde önemli geliştirmeler yapılarak oluşturulmuştur.

Asp.net modern bir teknolojidir ve WEB sayfaları, WEB uygulamaları ve XML WEB servisleri hazırlanmasına olanak sağlar.ASP.NET programlama dili değildir. Asp.NET ile bir web uygulaması hazırlamak için .net dillerinden (C#, VB.NET..) birisi kullanılabilir. .Net platformunun nesneleri Asp.net içerisinde de kullanılabilir. Asp.NET ile bir web uygulaması geliştirmek için Visual Studio kullanılır.

Genellikle çoğu WEB uygulaması, çoğu WEB sitesi bir database kullanmaktadırlar, bazı sürekli güncellenmeyen statik siteler kullanmayanbilirler tabii ki. Fakat sürekli olarak güncellenmesi gereken bir haber sitesi, bir alışveriş sitesi, bir portal mutlaka veritabanı kullanılır. WEB uygulamaları geliştirebilmek için bir çok teknoloji mevcuttur, bunlar içinde PHP, JSP, Ruby On Rails, CGI, ColdFusion gibi teknoloilerde bulunmaktadır.

ASP.NET’te bu teknolojilerden birisidir ve oldukçta dinamik bir yapısı bulunmaktadır ve çoğu kurumsal projede tercih edilmektedir. ASP. NET uygulamaları geliştirmek için, Microsoft .NET Framework kullanmaktayız. .NET tüm teknolojileri bir arada toplayan bir platformdur aslında, bu platform altında WEB uygulamaları geliştirebilir, WEB servisleri kullanabilir, desktop uygulamaları geliştirebilirebiliriz 40’dan fazla programlama dilini desteklemektedir.

ASP.net temel özellikleri

Asp.net code behind denilen tasarım öğeleri ile programlama öğelerini bir birinden ayrı sayfalarda bulunduran bir özelliği destekler. Bu özellik sayesinde bir proje üzerinde tasarımcı ve programcı aynı anda çalışabilir. Sayfanın tasarım öğeleri (web forms için) .aspx uzantılı dosyada bulunurken program nesneleri .aspx.cs (Csharp için .cs, VB.net için .vb) uzantılı dosyalarda bulundurulur.

Asp.net’ te Web Forms veya MVC programlama modellerini kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz. Microsoft .Net platformunun tüm özellikleri Asp.net uygulamaları için geçerlidir. Visual Studio içerisindeki WEB kontrolleri (buton, textbox, dropdown list vs..) sürükle-bırak özelliği kullanarak hızlı ve basitçe uygulamaya dahil edilebilir.

Modern web uygulama arayüzleri oluşturabilmek için MasterPage ve Theme yapıları mevcuttur. Asp.NET’ te gelişmiş oturum yönetimi desteği mevcuttur. Bu sayede üyelik işlemleri basit ve güvenli olarak yapılabilir. Asp.NET’ in istemci-sunucu mimarisini aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç