Asist Nedir?

Birden fazla kişi ile oynanan spor dallarında Futbol, basketbol vb. gibi takım arkadaşına takımına üstünlük sağlasın diye atılan hayati öneme sahip paslara "Asist" denir. Futbol'da bu terimi çok sık kullanırız.

Basketbol'da sayı atma yolunda giden takım arkadaşına pas verme anlamında kullanırken, Futbol'da takım arkadaşına gol pası verme anlamına gelmektedir.

Asist bir sporcunun ne kadar verimli işler yaptığını ortaya çıkartır bu yüzden Asist'lerin İstatistikleri tutulur. Hangi sporda olursa olsun bir pas'ın Asist sayılabilmesi için pasın sonucunda oyun futbol ise gol, oyun basketbol ise basket atılması gerekmetedir. Başarısızlıkla sonuçlanan paslar Asist olarak sayılmaz.

Basketbol'da bir faulle ve dolayısıyla serbest atışlarla elde edilen sayılarla sonuçlanan pas, asist sayılmaz. Futbol'da en çok Asist yapan futbolcular genelde 10 numara olarak bilinen takımın beyni olarak nitelendirilen futbolculardır.

Asist Kralı Nedir?

Bir sezon içerisinde en çok asist yapan kişilere "Asist Kralı" denir. Örneğin; Alex De Souza, Selçuk İnan gibi futbolcular "Asist Kralı" seçilmişlerdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç