Asfalt nedir?

İçinde az miktarda oksijen, kükürt ve azot bileşikleri bulunan büyük moleküllü hidrokarbonların bir karışımından ibaret koyu renkli bir maddedir. Asfalt küçük oranda anorganik maddelerle karışmış durumda Trinicfad adasındaki asfalt gülüyle, Lut gölü civarında, Kalifornia ve Venezuela'da tabii halde bulunur. İçindeki anorganik maddelerin oram daha büyük olursa buna «asfalt taşı» denir. Ham petrolün damıtma ürünü olan zift, özellik bakımından asfalta çok yakın olduğundan buna «petrol asfaltı» denir.

Maden kömürü katranının damıtılmasıyla elde edilen zift de özellik bakımından doğal asfalta benzerse de bileşimi bütünüyle farklıdır. Asfalt, yol ve siyah lak yapımında kullanılır.  Esas olarak bir hidrokarbon olan asfaltın, kimyasal bileşimi oldukça karışık ve değişken olup, petrolün destilasyonundan veya tabii yataklardan elde edilir. Bugün yaygın olarak kullanılan asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür. Maden kömürünün damıtılması esnasında elde edilen siyah madde zifttir.

Asfalt; yolların, hava alanlarının kaplanmasında, çatı izolasyonunda, su ile irtibatlı olan yapılarda su geçirmezlik sağlamada kullanılır. Yapışkan özelliği vardır. boya sanayiinde, akü imalatında, su kanallarını kaplamada ve kil tuğlalarını yapıştırmada kullanılır. Asfalt genellikle petrolün oksidasyonu neticesinde teşekkül etmiştir. Yani petrol menşelidir. Çamur ve göl halinde (Bermudez kara gölünde ve Trinidad’daki kara gölde) bulunduğu gibi, yer altında kaya aralarında sert halde de bulunur. Sert haldekiler yer altından maden çıkarılır gibi çıkarılır. Ayrıca kum taşlarında ve killer arasında da bulunur.

Asfalt su geçirmezliği sağlamakta,izolasyonda ve çatı kalafatlama da anahtar bileşenlerden biridir. Ama en iyi bilinen kullanım alanı yol kaplamasıdır.Asfalt yapı olarak yapıştırıcı ham petrolün yan ürünüdür. Kırılıp ufalanmış taşlar yani mıcırlarla ve başka minerallerle karışarak kaplama asfaltı adı altında hazırlanır. Üretimi taş ocağında başlar, yerin 15 metre altında ağır iş makineleri ve patlayıcılar yardımı ile granit parçaları çıkarılır ve toplanır. Asfalt şantiyesi de taş ocağının hemen yanına kurulu olmalıdır. Çelik taş öğütme makineleri çeneleri yardımı ile dev granit taşlarını 20 cm’e kadar parçalarlar.

asfalt

Taşları kırmaya yarayan makineler 3 çeşittir. Bunlar 20cm 15 cm ve 10cm ve altı olarak 3 çeşittir. Hangi yüzeye ne tür asfalt döşenecekse o tür taşlar petrol ürünü ile karışıma alınır. Genel olarak kum, kaya tozu(makinelerde kaya parçalamaları sonucu oluşur) 5-10 cm’lik mıcır ve 15-20 cm’lik mıcır karışıma girer. Bu malzemelerin yolun döşeneceği yere göre karışım oranları vardır. Taşlar ve kaya tozu karışımın %95’ini oluşturur. Taşlar, kaya tozu ve kum 1 dakikalık bir kurutma işlemine tabi tutulur ve nemden arındırılır.Nem asfalt yapıştırıcı içerisinde tutunmayı azaltmaktadır.

asfalt

Yapıştırıcı petrol ile titizlikle karıştırılan asfalt vakit kaybettirilmeden taşıyıcı kamyonlara yüklenir. Asfalt yapımı hafif presli bir makine yardımı ile yola istenilen oranda ve şekilde dökülür, ardından ağır pres makineleri düzelteme ve yere oturtma işlemini yapar. Hava durumuna göre asfalt en fazla 1 saat içinde kurur. Asfalt, yola dökülen taş parçaları, buz, kar, aşırı yağış gibi birçok sebeplerden dolayı kısa sürede hasara uğrayabilir. Ayrıca yola dökülen benzin asfaltın çözünmesine ve ana hali olan kararlı haine geçme isteğine yol açarak kullanılmaz bir hal aldırabilir.

Sözlükte "asfalt" ne demek?

1. Siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm.
2. Ana maddesi katran olan ve yolların kaplanmasında kullanılan karışım.
3. Asfaltlanmış.

Cümle içinde kullanımı

Otomobile bindik ve uzun bir asfalt yol üzerinde koşmaya koyulduk.
- A. Haşim

Asfalt kelimesinin ingilizcesi

[asfalt (het) ] n. asphalt, black tar-like substance used for paving and roofing; blacktop, tarmac, bitumen
n. asphalt, blacktop, black tar-like substance used for paving and roofing; motorway, pavement, tarmac
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç