Arveles nedir?

Bir ağrı kesicidir. adet sancıları, Arveles ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici olarak verilmektedir. diş ağrısı, adet sancıları, cerrahi operasyonlardan sonra ortaya çıkan ağrılarda, iskelet ve kas ağrılarında kullanılır.

Endikasyonları

Kas ve iskelet ağrıları, dismenore, diş ağrısı, postoperatif agrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.

Farmakodinamik özellikler

Deksketoprofen trometamol S-(+)-2-(3-benzoilfenil)propiyonik asidin trometamin tuzu, nonsteroid antinflamatuvar ilaç grubuna dahil analjezik, antiinflamatuvar ve antipiretik bir ilaçtır.

Non-steroid antiinflamatuvar ilaçların etki mekanizması, siklooksijenaz yolagının inhibisyonuyla prostaglandin sentezinin azaltılmasıyla ilgilidir. Özellikle, prostaglandinler PGE1, PGE2, PGF2a, ve PGD2 ve aynı zamanda prostasiklin PGI2 ve tromboksanlar (TxA2 ve TxB2) olusturan, arasidonik asitin siklik endoperoksitlere, PGG2 ve PGH2, transformasyonunun inhibisyonu ile gerçeklesir. Ayrıca, prostaglandin sentezinin inhibisyonu,kinin gibi diger inflamasyon mediyatörlerini de etkileyerek, direkt etkiye ilaveten indirekt bir etkiye de neden olur. Deksketoprofen prostaglandin sentezini merkezi ve periferik olarak inhibe etmektedir.

Çeşitli ağrı modellerinde yapılan klinik çalışmalar, deksketoprofen trometamolün etkin analjezik etkisi oldugunu göstermistir. Analjezik aktivitenin baslaması bazı çalısmalarda uygulandıktan sonra 30 dakika içinde elde edilmistir. Analjezik etki 4-6 saat sürmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç