ARP nedir?

Bir yerel ağdaki bir fiziksel adrese, IP adresinin bir şekilde atanması gerekir. Bu amaçla kullanılan düzeneğe Adres Çözümleme Protokolü (ARP - Address Resolution Protocol) denir.

Yerel ağlarda kullanılan en yaygın arayüz Ethernettir. Ethernet arayüzüne sahip olan kartları ile yerel ağlara kolayca bağlanılmaktadır.

Bu arayüzler birbirlerine paket göndermek için kendilerine üretim aşamasında verilmiş 48 bit lik fiziksel adresleri (mac adresi) kullanırlar. TCP/IP protokolü ise veri gönderip almak için 32 bit lik IP adreslerini kullanır.

Yerel ağda haberleşmek için veri alış-verişi yapılacak cihazın fiziksel adresi bilinmelidir. Bu işlem için kullanılan protokole, yani IP si bilinen cihazın fiziksel adresinin öğrenilmesi protokolüne Adres Çözümleme Protokolü (Address Resolution Protocol) denir.

arp

Bilgisayarların networkde haberletebilmeleri için birbirlerinin hardware adreslerini bilmeleri gerekir.Adres çözme işlemi hostun ip adresinden hardware adresinin bulunup eşleştirilmesi işlemidir.

Arp hedef bilgisayarın veya gateway in hardware adresini çözmek için lokal broadcast (yayın)kullanır. Hardware adres çözüldüğünde önce ip adres ve hardware adres ARP cache’inde bir kayıt olarak depolanır. Arp broadcasta başlamadan önce istediği hardware adres ve ip adres için daima ilk olarak cache’ini kontrol eder.

Fiziksel katmanda ethernet arayüzü kullanılıyorsa, IP adresten fizyolojik adrese dönüşüm işinin yapılması gerekir. Bunun için sistemlerde adres çözümleme protokolü olan ARP (İngilizce: Address Resolution Protocol) ve ARP tabloları kullanılır.

Fiziksel adresler (Mac Adresleri)

Yerel ağlarda kullanılmak için üretilmiş cihazlara (Ethernet, Token Ring, Lan) üretim aşamasında benzersiz bir adres verilir. Bu adres 48 bitten oluşur ve cihazın salt okunur belleğine yazılmıştır. Bu adresler 16'lık tabanda olup toplam 12 haneden oluşur (Örnek, 00-15-60-4F-E1-D8), IEEE tarafından belirlenen kurallara göre ilk 6 hane üreticinin kimliğini belirtir ve aynı üreticinin bütün cihazlarında aynıdır. Son 6 hane ise cihazın benzersiz adresini belirler.

ARP isteği paketi

IP si bilinen fakat fiziksel adresi bilinmeyen bir cihaz varsa bütün ağa arp isteği (arp request) gönderilir. Bu pakette gönderenin IP adresi, gönderenin fiziksel adresi ve alıcının IP adresi vardır. Alıcının fiziksel adresi bilinmediğinden tüm ağa yayın yapan (broadcast) bir paket yollanır ve isteğin bütün ağa ulaşması sağlanır.

Belirtilen IP nin dışındaki hiçbir IP den cevap gelmez ve gelen cevap cihazın kendi fiziksel adresini içerir. Ayrıca isteği yollayan ve isteği yanıtlayan 2 cihazda diğerinin fiziksel adresini ve IP adresini daha sonra kullanmak üzere belleğine kaydeder.

ARP mesajının işlenmesi

Bir IP paketi gönderilmeden ethernet ağlarında 2 paket daha aktarılır ve paketin gönderileceği düğümün fizyolojik adresi bulunur. Bu işlemi aynı varış düğümüne gidecek paketler için yeniden tekrar yapmak anlamsızdır. Bu sebeple bir IP_adresi-Donanım_adresi eşlemesi yapıldığında bu bilgibir müddet ARP cep belleğinde tutulur. Belli bir müddet kullanılmamış adresler, bellekte yer problemi var ise silinir.

Bir ARP mesajı alan düğüm aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir

1.Mesajın gelmiş olduğu düğümün IP adresi ve MAC adresilerinin ARP cep belleğinde olup olmadığının testi yapılır. Varsa eski donanım adresinin yerine, gelen mesajdaki donanım adresi yazılır.

2.Mesajın operasyon bölümüne bakılır. Bu bölüm istek mesajı ise bir yanıt mesajı hazırlanır. Cevap mesajında, gelen mesajdaki yollayan ve varış adreslerinin yerleri değiştirilir. yollayan donanım adresi bölümüne mesajı hazırlayan bilgisayarın donanım adresi yazılır. Operasyon alanına, 2 (iki) değeri verilir.

Bu bölüm cevap mesajı ise önceden talep gönderilmiş olup gelen detaylar cep belleğe eklenir. Yayınlanan bütün ARP mesajlarındaki verilerin ARP cep belleğine konması, cep belleğin kısa zamanda dolmasına yol açar . Bu sebeple, bilgisayarlar sadece kendilerini hedef alan ARP mesajları ile ilgilenirler.

ARP kelimesinin ingilizcesi

protocol that translates IP addresses into the ethernet addresses used by local area networks (Computers)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç