Armada nedir?

İspanya Kralı Philippe ll'nin İngiltere'yi ele geçirmek için 1588 tarihinde meydana getirdiği donanmaya verilen addır. İlk zamanlardaki bazı başarılarından ötürü adına «Yenilmez Armada» da denilmişti. «Armada» İspanyolca «donanma» anlamına gelir. 130 gemilik bu Armada'da 19.000 kara, 8.000 de deniz askeri vardı. Görevi, Hollanda'da, Parma Prensi komutasındaki İspanyol ordusunu İngiltere'ye geçirip Kraliçe Elizabeth'i tahttan indirmekti.

Ama, Armada denize açılır açılmaz, çok hızlı Ingiliz gemilerinin top ateşiyle karşılaştı. Kumandanların beceriksizliği ve o sırada patlayan fırtına Armada'yı güç durumda bıraktı. Başarıdan ümidini kesen kumandan İngiltere'nin kuzeyinden dolaşıp İspanya'ya dönmek İstedi ama fırtınadan bunu da başaramadı ve geriye ancak 50 gemi dönebildi. Bu başarısızlık Hollanda’nın egemenliğe kavuşmasına, İngiltere’nin de deniz üstünlüğünün artmasına yol açtı.

II. Felipe’nin, seferi yürüten Dük Medina Sidonia’ya tam olarak talimatı şöyleydi: Emirlerimi aldıktan sonra Armada ile yola çıkacaksınız, Manş Denizi’ne doğru yelken açacaksınız, onu geçerek Kap Margaret’e kadar gideceksiniz ve yeğenim Dük Parma’ya elinizi uzatıp karşı tarafa geçireceksiniz. Armada, 28 Mayıs 1588'de 131 gemi, 2600 top ve 35 bin mürettebatla Lizbon’dan Manş Denizi’ne doğru yola çıktı. İngiliz filosu Plymouth’da hazırda dururken İspanyolların harekatıyla ilgili haberleri bekliyordu. İspanya’nın bütün gemileri ancak 30 Mayıs’da limanı terk edebildi.

Aynı gün Elizabeth’in elçisi Dr. Valentin Dale, Parma’nın temsilcileriyle barış müzakerelerine başladı ve 27 Temmuz’a kadar müzakerelerden vazgeçilmedi. Seferin sonucu geçmiş zamanlarda İngiltere’nin büyük zaferi olarak adlandırılmış olsa da, doğrudan çatışma içinde sadece üç geminin battığı küçük bir çarpışmadan öte bir şey değildi. Nihayet 1604 yılında biten bir savaşın sadece bir parçasıydı ve İspanya’nın 1805’e dek süren denizlerdeki egemenliğini önleyemedi.

İspanyollar ağır ve yavaş gemilerine, az mesafede büyük hasar veren kısa menzilli toplar yüklemiştiler. Bu yüzden düşman gemiye yanaşıp, askerlerini karşı güverteye çıkarıp, yakın dövüşle İngiliz gemilerini ele geçirmek istiyorlardı. İngilizler ise tam aksine, az askerleri olduğundan yakın dövüşten kaçınıyorlardı, süratli gemileri ve uzun menzilli toplarıyla düşmanı uzaktan atışlarla batırmak istiyorlardı. Ancak, hilal şeklinde formasyonlarını sıkı koruyan İspanyol denizcilerin müthiş disiplini sayesinde, nispeten fazla bir zarar veremediler. İngilizler resmen Lord Howard’ın komutasında olmalarına rağmen, Howard, fiilen kontrolü, teknik açıdan kendi emrinde olan, daha tecrübeli deniz komutanı Sir Francis Drake’e bıraktı.

Sözlükte "armada" ne demek?

1. Donanma.

Armada kelimesinin ingilizcesi

n. fleet of Spanish warships; fleet of warships, navy; large group of vehicles
n. armada, fleet of Spanish warships; fleet of warships, navy; large group of vehicles
n. armada, fleet of Spanish warships
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç