Arafat nedir?

Mekke'nin 20 km. doğusunda, koyu yeşil renkte volkanik bir taş yığınından ibaret 70 metre yüksekliğinde bir tepedir. Dağa, Rahmet Dağı (Cebel-il Rafıma) denildiği gibi «Araf» da denir. Hacca giden Müslümanlar, Kurban Bayramı'ndan bir gün önce öğle vaktinden ertesi gün şafak sökünceye kadar Arafat dağında kalırlar. Bu kalış «Vakfe» ye durmak İçindir. Kurban Bayramı'ndan ve buna benzetilerek bütün bayramlarla sayılı günlerden bir gün öncesine «arife» denmesi dağın adından ötürüdür.

Arafat'ın doğu yamacı üzerinde, kayaya oyulmuş geniş basamaklar vardır. Buradan zirveye çıkılır. Önceleri zirvede Kubbe adını taşıyan bir makam varmış. Bu makamı Vehabiler tahrip etmişler. Merdivenin 60. basamağında ovaya hakim bir düzlük vardır. Buraya Arafat Mescidi denir. Hazreti Muhammed, son haccı sırasında Müslümanlığın esaslarını anlatan meşhur hutbeyi burada okudu. Bugün de burası Kurban Bayramlarında arife günleri hutbe okunan mimber hizmetini görür.

Adem aleyhisselam ile Havva validemiz Cennet’ten ayrılıp yeryüzüne indirildikten sonra, Arafat’ta buluşmuşlardır. Bu güne “ Arefe ” bu yere de “ Arafat” dendi. Arafat’ın hududu Batn-ı Urene üzerinde yükselen dağdan (Vadiyi Urene hariç) Vasıke doğru uzanan Urene Dağlarına ve bu dağların Arafat Vadisi ile birleştiği yere kadar olan sahadır. Peygamber efendimizin Arafe günü vakfeye durduğu ve mübarek hutbesini okuduğu yer ise, Arafat ortalarında “ Nabit ” denilen yüksekçe bir tepedir.

Bugün burası Cebel-ür-rahme diye bilinmektedir. Adem aleyhisselam ile Havva validemiz, Cebrail aleyhisselamın yol göstermesiyle Arafat Ovasında buluştular. Adem aleyhisselam Arafat Ovasının ortasında bulunan Cebel-i rahme Tepesi üzerinde iken, Allahü tealadan rahmet ve mağfiret dileyip duası kabul oldu. Onun için bu tepe, Cebel-i rahme diye anıldı. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Arafat’ın hepsi vakfe yeridir. Mina Vadisinin hepsi kurban kesilecek yerdir.” Arafe günü, Arafat’ın Vadiy-i Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde öğle ve ikindi namazlarından sonra bir mikdar vakfeye durmak şarttır. Vakfe, Arafat’ta bulunmak demektir.

arafat

Allahü teala Kur’an-ı kerimde mealen buyurdu ki: "(Hac mevsiminde ticaretle) Rabbinizden rızık istemenizde bir günah yoktur. Arafat’tan (orada vakfeden sonra seller gibi) boşanıp (hep birlikte) aktığınız zaman Meş’ar-i Haram’ın yanında Allah’ı zikredin. O, size nasıl hidayet ettiyse, siz de O'nu öylece anın.” (Bakara suresi : 198). Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem de buyurdu ki: “Arefe günü Allahü teala Arafat’ta vakfe yapanlardan razı olur. Sonra onlarla meleklere karşı iftihar ederek: Bunlar ne istediler ki işlerini bırakıp burada toplandılar.” der. Arefe günü veya gecesi Arafat’ta bulunmayan veya Arafat’tan geçmeyen hacı olmaz.

Sözlükte "arafat" ne demek?

1. Mekke'nin doğusunda hacıların kurban bayramının arife günü toplandıkları tepe.

Arafat kelimesinin ingilizcesi

[Arafat] n. family name (Arabic); Yassir Arafat (1929-2004), Palestinian leader and politician, chairman of the P.L.O.
n. Arafat, Yassir Arafat (1929-2004), Palestinian leader and politician; (Arabic) family name
n. Arafat, Yassir Arafat (born 1929), Palestinian leader and politician, chairman of the P.L.O.; president of the Palestinian Authority, one of the founders of the Fatah movement (1929-2004); family name (Arabic)
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç