Apu nedir?

Basit sekilde Accelerated Processing Unit.. "Hizlandirilmis islem unitesi" anlamina geliyor... Fusion serisi islemcilerin genel tanimlamasi olup, hepsini kapsamamakla beraber; amaci Laptop, tablet ve netbook gibi bilgisayarlarin, goruntu islemcisinden yararlanarak, uygulamalarin kullanim hizini arttirmaktir.. Nitekim bir cok uygulamada ciddi performans artisi ve sonucen Tablet bilgisayarlarda bile yer kaplamaksizin agir programlarin calismasini saglayarak; one cikmistir.. Su anda satilmakta olan Fusion E-350 islemcisi, bir APU islemcisi olup, benzer platformalardaki Intel atom islemcili bilgisayarlari geride birakmistir. 1080p'lik hd kalitesi sunmasi ve yuksek cozunurluklu MKV uzantili videolari daha islemesi sebebiyle de one cikmaktadir. Butun bu guce ragmen daha az guc tuketerek ve daha az isi ureterek, pil omrunu uzatmayi basarmistir.

Uçaklardaki APU

Günümüz uçaklarında APU, bazı uçaklarda farklılık göstermek kaydıyla, genellikle kuyruk kısmında bulunur. Bir nevi küçük gaz türbinli motor olan APU'lar uçağın motorunu çalıştırmak için gerekli olan basınçlı havayı sağlamak için kullanılırlar.

APU'nun uçaklardaki kullanım amaçları şu şeklide sıralanabilir:

Elektriki Uçağın motorunun çalıştırılabilmesi için gerekli olan ilk elektriksağlanması.Uçuş esnasında uçağa elektrik sağlayan motorlarına bağlı elektrik jeneratörlerinin arızalanması durumunda, uçak için gerekli olan azami elektrik enerjisinin sağlanması. HavaJet motorlarının çalışması daha doğrusu ilk hareketi alabilmeleri için basınçlı hava akımına gereksinimleri vardır. İşte APU'lar bu basınçlı havayı yaratarak uçak motorunun çalışmasını sağlarlar. APU'nun olmadığı ya da arızalı olduğu durumlarda jet motorunu çalıştırabilmek için mutlaka, gerekli basınçlı havayı sağlayacak başka bir araç bulunur ve bu araç kullanılarak motor çalıştırırlır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç