Apple TV nedir?

Apple firmasının geliştirdiği multimedia oynatıcısıdır. Televizyonlara doğrudan bağlantısı mevcuttur ve internet desteği sayesinde youtube gibi video sitelerine girilebilmektedir.

Apple TV ve AirPlay özelliği ile iOS ve Mac cihazlarımızdaki görüntüleri, müzikleri ya da videoları televizyonumuza aktarabiliyor, filmleri ve dizileri televizyonumuzda izleyebiliyor, internet radyolarını dinleyebiliyor ve daha pek çok farklı şey yapabiliyoruz.

Apple TV’yi televizyonumuza HDMIbağlantısı ile bağlayarak aynı ağda bulunan cihazlardaki veya internette belirli servislerdeki çeşitli yayınları, filmleri ve dizileri izleyebiliyor, müziklerimizi dinleyebiliyor, resimlerimize göz atabiliyoruz. Ancak yeni Apple TV’nin önceki nesil ile arasındaki önemli bir fark var. Yeni nesil Apple TV üzerinde bir disk bulundurmuyor, dolayısıyla tüm içerikleri (resim, müzik, video vb…) canlı bir şekilde (streaming ile) izlemeye olanak tanıyor.

Apple TV aslında dijital bir medya oynatıcı. Medya merkezi diyebiliriz. Cihaz içinde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ta kullanılan A8 sistem çipi bulunuyor. Bununla birlikte 2 GB RAM ve 32/64 GB dahili depolama alanı seçenekleri var. Cihazda HDMI 1.4, MIMO özellikli 802.11ac Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth 4.0, kızılötesi alıcı, servis ve destek için USB-C ve güç kaynağı bağlantıları yer alıyor.

apple tv

Apple TV'nin kumandası ise dikkat çekici. Yeni kumanda da cam Touch Surface bulunuyor. Kısaca Touch Surface'le Apple TV'yi kontrol etmesi oldukça kolay ve akıcı. Touch Surface dışında kumandada menü, arama (Yani Siri), oynatma/duraklatma, ana ekran ve ses yükseltme/azaltma düğmeleri var. Uzaktan kumanda üstünde yapılan her hareket anlık ve eksiksiz biçimde ekrandan takip ediliyor. Böylece kullanıcı böylece istediği düğmeyi bulmak zorunda kalmıyor.

Kumandada ayrıca ivmeölçer ve jiroskop da var. Apple TV'de Siri iyi bir yardımcı. Siri'ye seslenerekfilmi ileri/geri sarmak mümkün. Filmde anlaşılmayan bir yerde "Ne dedin sen?" denilince Siri, 5 saniye geri alıyor.Yine Siri ile arama yapılıyor. Cihazda tvOS isimli iOS temelli işletim sistemi kullanılıyor ve App Store var. tvOS geliştiriciler için açıldı, zamanla uygulamalar artacaktır.

Zaten birçok oyun geliştirilme aşamasında. Dünkü etkinlikte de oyunların bazıları gösterildi. Guitar Hero ve Manticore Rising mesela bu oyunlardan iki tanesi.Uzaktan kumanda da kontrol gayet kolay olacak.Ayrıca kumanda dışında üçüncü parti aksesuarlar da Apple TV tarafından destekleniyor. Nimbus Steelseries gamepad ile oyunlar oynanabilecek. Kullanıcılar ana ekranı özelleştirebiliyor.

Diğer yandan Apple, içerikleri öne çıkacak şekilde tasarım yapmış. Mesela paralaks film afişlerinin görsel olarak canlanmalarını sağlıyor. Apple TV'nin diğer noktalarından biri iTunes film arşivi. Birçok popüler filmi kiralanabilir veya satın alınabilir. Apple TV'de NHL gibi spor yayınlarından, konser yayınlarına birçok seçenek var. Ülkemizde hangisine tam olarak destek olur biraz belirsiz bir durum. Apple TV'de tabii ki müzikler, fotoğraflar ve videolar da gösteriliyor.

Apple TV ile neler yapılabilir?

Apple TV’yi kısaca “filmler, videolar, müzikler ve fotoğrafların televizyonumuz üzerinden izlenmesi ve bunun artık çok daha eğlenceli ve basit hale gelmesi” diye özetleyebiliriz. Ancak detaylara da girersek, içinden pek çok şey çıkıyor:

• Filmer ve TV Şovları (Diziler), 
• FragmanlarFotoğraflarımız (Fotoğraf Yayını)
• Müziklerimiz (iTunes Match) ve Radyo
• YouTube, Vimeo, Flickr, Podcast’ler
• MLB, NBA, NHL, Wall Street Journal Live

Filmler

Apple TV’nin ana ekranındaki Filmler ikonuna tıklayarak iTunes Store’daki Filmler içeriğine erişebiliyoruz. Pek çok farklı kategoride yüzlerce film, televizyonumuzun ekranında görünüyor ve kumandamızdaki aşağı/yukarı ve sağ/sol tuşları ile bu filmlerin arasında kolayca dolaşabiliyoruz. Beğendiğimiz bir filme tıklayarak o film ile ilgili bilgi alacağımız sayfaya ulaşabiliyoruz.

Müzikler

Apple TV’mizin depolama yapabileceğimiz bir sabit diski olmadığı için müziklerimizi içerisine atıp istediğimiz zaman çalamıyoruz. Bu yüzden internet üzerinden kendi müzik arşivimize ulaşmamız için iTunes Match üyeliğimizin olması gerekiyor. iTunes Match üyesiysek, tüm müzik arşivimize Apple TV’miz üzerinden erişebiliyor, istediğimiz şarkıları kolayca dinleyebiliyoruz.

Bilgisayarlar

Apple TV ile aynı içerisinde açık bir bilgisayarımız varsa, ve o bilgisayarda “Ev Paylaşımı” açıksa burada kendi bilgisayarımızı görebiliyoruz. Böylece bilgisayarımızdaki iTunes içerisindeki tüm içeriklere, yani müzik, film, dizi vb. içeriklere Apple TV’mizden de erişebiliyoruz.

Böylece iTunes Match üyeliğimiz olmasa bile Apple TV’miz üzerinden bilgisayarımızdaki müziklerimizi dinleyebiliyor, AirPlay’e gerek kalmadan (yani bilgisayarımıza dokunmadan) tüm dizi, film, video vb. içeriklerimize ulaşabiliyoruz.

YouTube & Vimeo

Çok fazla açıklamaya gerek olmayan 2 ikon daha: YouTube ve Vimeo. YouTube üzerinden 10-15 dakikadan daha uzun bazı videoları izlenmek istendiğinde kullanılabilir. Elbette iPhone ya da iPad’imizdeki YouTube uygulamasını kullanıp AirPlay ile Apple TV’ye göndererek izlemek de mümkün, ancak arada telefon gelir, başka bir şeye bakmak gerekir vb. şeylerden dolayı Apple TV üzerinden uzun süren videoları izlemek hem keyifli hem de pratik oluyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç