Apple nedir?

İngilizce'de Elma anlamına gelir.

Ayrıca;

Apple Inc. tasarımları ve tüketici elektroniği, bilgisayar ve kişisel bilgisayar üreten Amerikan çokuluslu bir kuruluştur.

Şirket merkezi Cupertino, Kaliforniya, Amerika'dadır. 2011 itibarı ile genel müdürü Tim Cook'tır. Şirketin en iyi bilinen donanım ürünleri Apple Macintosh, iPod, iPhone ve iPad' tir.

Ocak 2010 itibariyle şirket, faaliyetlerini on ülkede donanım ve yazılım ürünlerinin satıldığı 284 perakende mağaza ve bir online mağazayla sürdürmektedir .Şirketin Dünya çapında 26 Eylül biten mali yıla göre 42.91 milyar dolarlık yıllık satışı vardır. Kişisel bilgisayarların satışının dışında tüketici elektroniği pazarında da genişleyen şirketin 46,600 tam zamanlı 2,800 geçici tam zamanlı çalışanı vardır. Kendine özgü reklam kampanyaları ve estetik tasarım felsefesiyle rakiplerinden ayrılan şirket, tüketici elektroniği sektöründe benzersiz bir üne sahip olmuştur.

Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesi oluşturmuştur. Böyle bir kitlenin yaratılmasında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980'li yıllarda reklam kampanyalarında kullandığı "Think Different" [Farklı Düşün] sloganın etkisi büyüktür. Apple zamanında fotoğraf makinası ve yazıcı gibi ürünleri de piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve bilgisayar yazılımları üretmektedir.

Apple geniş kapsamlı estetik dizayn felsefesi ve ayırt edici reklam kampanyaları gibi birçok sebepten ötürü tüketici açısından elektronik endüstrisinde benzersiz bir üne sahiptir. Hatta Apple özellikle Amerika'da kendisine ve markasına bağlı bir hayran kitlesine sahiptir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç