Antropozoik nedir?

Jeolojik zamanların sonuncusudur. Senozoik devrenin ikinci ve son kısmını teşkil eder. Öte yandan dördüncü zaman, en kısa süreli jeolojik zamandır. 1.000.000 yıl sürmüştür. Halbuki yine Senozoik devrenin bir kısmı olan Üçüncü Zaman'ın süresi 70.000.000 yıldır. Dördüncü Zaman'ın en büyük özelliği insanın meydana çıkması, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının açılmasıdır. üçüncü Zaman'da çöken Ege denizinin oluşu da bu zamanda tamamlanmıştır.

Dördüncü zamanda karalarda dikey hareketler sonucu çökmeler ve yükselmeler olmuş, volkanlar çok aktif bir hale gelerek andezit ve bazalt lavlarını hemen bir tarafa yaymışlardır. Dördüncü zamanın en önemli olayı, insanın ortaya çıkması ve Kuzey Kutup Bölgesi’nin büyük buzullarla kaplanmış olmasıdır. Akdeniz bugünkü biçimini bu zamanda almış, Adriyatik Denizi ile Ege Denizi yerindeki karalar çökelerek bu denizleri oluşturmuştur.

Ege Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazları bu dönemde teşekkül etmiştir. İnsanın varlığı ve ilk prehistorik (tarih öncesi) kültürler bu dönemde görülmüştür. Buzulçağı sonrası (Postglasyal): İklim gittikçe ısınarak bugünkü şartlara geçmiştir. Şimdiki deniz seviyesine erişilmiş, İngiltere Avrupa dan koparak bir ada durumuna gelmiştir. Avrupa kıtası bugünkü şeklini kazanmıştır. Eski uygarlıklar ortaya çıkarak gelişmiştir.

Birer göl galeninde olan Marmara ve Karadeniz, Ege karasının çökmesiyle kuzeye ilerleyen Akdeniz’in suları altında kalmış, birer ırmak vadisi olan İstanbul ve Çanakkale boğazları oluşmuştur. Karadeniz’deki hayvanlar Akdeniz’in tuzlu sularının etkisiyle ölmüş ve böylece Karadeniz’in 200-400 m derinliğinde yaşam vermeyen kükürtlü hidrojenin oluşmasına neden olmuştur. Bundan dolayı da bu denizin suları koyu renklidir.

antropozoik

Sözlükte "antropozoik" ne demek?

1. İnsanın belirmesi ve yayılmasını niteleyen "antropozoik devir" teriminde geçer.


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç