Antrepo nedir?

Genellikle ülkelerin gümrük binalarına yakın olan bir tür depo. Bu depoda; gümrük vergisine konu olup henüz vergi ve resimleri ödenmemiş mallar korunur veya tamamlanması gerekli bazı küçük işlemler yapılır.

Sözlükte "antrepo" ne demek?

1. Gümrüklere gelmiş ticari eşyanın konduğu, korunduğu yer, ardiye.

Cümle içinde kullanımı

Avrupalılar, Boğaziçi'nin böyle depo ve antrepolarla örülmesinden şikayet ediyorlar.
- Y. K. Beyatlı

Antrepo kelimesinin ingilizcesi

n. bonded warehouse, warehouse in which goods are held until customs duties are paid; entrepot, packing house, storehouse, warehouse
Köken: Fransızca

Antrepo ne demek? (Ekonomi)

(Bonded warehouse) Fransızca "entrepöt" kelimesinden dilimize geçme. Transit ticarette malların depolandığı, yani yeniden sevk veya re-export edilmek üzere muhafaza edildiği kapalı yerlerdir. Gümrük idareleri tarafından işletilirlerse "gerçek antrepo", özel kişiler tarafından işletilirlerse "fiktif (itibari) antrepo" admı alırlar. Serbest bölgeler deniz ticareti bakımından, antrepolar ise karayolu ticareti bakımından önem taşıyan yerlerdir. Antrepoda depolanan mallardan ilgili ülkede bir gümrük vergisi alınmaz. O bakımdan antrepolar özel gümrük rejimi uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Ancak, antrepoya konulan mal, dada sonra ilgili ülke tarafından ithal edilirse normal gümrük vergisi ödenir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç